Založ si blog

Čiľania v boji za lepšie školstvo nepoľavujú

Na konci júna sme informovali o študentských protestoch v Čile. Za dva mesiace protestné hnutie v tejto juhoamerickej krajne nabralo na sile a napriek počiatočnej ignorácii zo strany svetových médií sa zábery študentov rozháňaných vodnými delami postupne dostávajú do celého sveta.

To však nebola jediná forma protestu nespokojných študentov. Tiché protesty, okupačné štrajky univerzít, „vankúšová vojna na ulici“, hladovky štyroch desiatok študentov z univerzity v meste Buin, ale aj protest prostredníctvom búchania do hrncov, ktoré bolo počuť vo všetkých častiach hlavného mesta, čo bola forma protestu počas diktatúry Augusta Pinocheta. Toto všetko vyskúšali študenti spolu s pedagógmi a ďalšími zamestnancami školstva, pokým sa odhodlali k štrajku. Hlavným prostriedkom však stále ostali protestné pochody, ktoré sa zintenzívnili po 1.8., čo bol hraničný termín na to, aby vláda dala veci do pohybu. Nestalo sa, a tak posledný mesiac krajinu zachvátila nová vlna protestov. K požiadavkám za dva mesiace nič nepribudlo ani z nich nič neubudlo – stále to je zvýšenie výdavkov štátu na štátne školstvo, zvýšenie kvality vyučovania či zastavenie privatizácie štátnych škôl. Prostriedkom k tomu má byť celonárodné referendum.

Šokujúci je fakt, koľko vynakladá čílska vláda prostriedkov na školstvo vlastnej krajiny – 0,4% rozpočtu alebo 4% HDP. Pre porovnanie naše školstvo dostalo v roku 2010 3,5% HDP (čo je najmenej z celej EÚ). Jedna z lídrov študentskej opozície Camila Vallejo je presvedčená, že „štát sa musí rozhodnúť a vyčleniť aspoň 1,5%“.

Študentom a učiteľom sa však podarilo získať aj podporu pracujúcich a mohli tak zorganizovať aj vyššie spomínaný dvojdňový generálny štrajk, prvý od konca Pinochetovej diktatúry v roku 1990. Štrajk prebehol pokojne v dňoch 24-26. augusta, no ku koncu protestného pochodu sa strhli potýčky demonštrantov s policajtmi. Tí použili vodné delá, slzotvorný plyn a gumové projektily. Celkovo bolo za posledný mesiac zranených niekoľko desiatok ľudí a zatknutých asi…

 

Prečítajte si celý článok na stránke SZM.

Slovenskí presstitúti v službách propagandy

12.09.2014

Pravidelne čítajúc správy a komentáre v slovenských médiách vidím, že spolu so zvyšovaním napätia medzi Ruskom a Západom sa názorová pluralita v slovenských médiách prepadá stále hlbšie viac »

Karol Polák: „Socializmus má k demokracii bližšie ako kapitalizmus. “

16.06.2014

Jeho nezameniteľný barytón približoval divákom v Československu počas niekoľkých desaťročí stovky športových prenosov. Bol pri všetkých úspechoch športovcov ČSSR. Napriek tomu, že jeho viac »

Novinárska servilnosť a voľby na Ukrajine a v Sýrii

05.06.2014

Z dôb socializmu je známy taký vtip na manipulačné praktiky vtedajšej žurnalistiky: „ Sovietsky vodca L.I. Brežnev si na návšteve USA dá preteky v behu na 100m s americkým prezidentom Jimmym viac »

Gazprom

Nord Stream 2 je reálnejší. Polovicu plynovodu zaplatia západné firmy

25.04.2017 06:19

Na výstavbu plynovodu Nord Stream 2, ktorý obchádza Ukrajinu a Slovensko, sa našli peniaze. Polovicu nákladov zaplatia veľké západné firmy.

Marine Le Pen

Le Penová sa dočasne vzdala vedenia Národného frontu

24.04.2017 22:27

Francúzska prezidentská kandidátka a šéfka ultrapravicového Národného frontu (FN) Marine Le Penová dočasne odstúpila z čela svojej strany. I

trump

Trump si pripomenul vyvražďovanie Arménov, slovo genocída nepoužil

24.04.2017 20:50

Zabíjanie Arménov osmanskými Turkami počas prvej svetovej vojny predstavuje jedno z najhorších masových zverstiev 20. storočia a "temnú kapitolu" v dejinách.

sady, ovocie, ovocné sady, jar, stromy, jarné mrazy, zmrznutá úroda,

Mrazivý apríl mení v sadoch pravidlá hry

24.04.2017 20:00

Nádej aj rozčarovanie sa zmocňujú ovocinárov a vinohradníkov, ktorí skúmajú v sadoch a viniciach škody na stromoch a kroch spôsobené minulotýždňovým mrazom.

Artur Bekmatov

Štatistiky blogu

Počet článkov: 53
Celková čítanosť: 184963x
Priemerná čítanosť článkov: 3490x

Autor blogu

Kategórie