Založ si blog

Čiľania v boji za lepšie školstvo nepoľavujú

Na konci júna sme informovali o študentských protestoch v Čile. Za dva mesiace protestné hnutie v tejto juhoamerickej krajne nabralo na sile a napriek počiatočnej ignorácii zo strany svetových médií sa zábery študentov rozháňaných vodnými delami postupne dostávajú do celého sveta.

To však nebola jediná forma protestu nespokojných študentov. Tiché protesty, okupačné štrajky univerzít, „vankúšová vojna na ulici“, hladovky štyroch desiatok študentov z univerzity v meste Buin, ale aj protest prostredníctvom búchania do hrncov, ktoré bolo počuť vo všetkých častiach hlavného mesta, čo bola forma protestu počas diktatúry Augusta Pinocheta. Toto všetko vyskúšali študenti spolu s pedagógmi a ďalšími zamestnancami školstva, pokým sa odhodlali k štrajku. Hlavným prostriedkom však stále ostali protestné pochody, ktoré sa zintenzívnili po 1.8., čo bol hraničný termín na to, aby vláda dala veci do pohybu. Nestalo sa, a tak posledný mesiac krajinu zachvátila nová vlna protestov. K požiadavkám za dva mesiace nič nepribudlo ani z nich nič neubudlo – stále to je zvýšenie výdavkov štátu na štátne školstvo, zvýšenie kvality vyučovania či zastavenie privatizácie štátnych škôl. Prostriedkom k tomu má byť celonárodné referendum.

Šokujúci je fakt, koľko vynakladá čílska vláda prostriedkov na školstvo vlastnej krajiny – 0,4% rozpočtu alebo 4% HDP. Pre porovnanie naše školstvo dostalo v roku 2010 3,5% HDP (čo je najmenej z celej EÚ). Jedna z lídrov študentskej opozície Camila Vallejo je presvedčená, že „štát sa musí rozhodnúť a vyčleniť aspoň 1,5%“.

Študentom a učiteľom sa však podarilo získať aj podporu pracujúcich a mohli tak zorganizovať aj vyššie spomínaný dvojdňový generálny štrajk, prvý od konca Pinochetovej diktatúry v roku 1990. Štrajk prebehol pokojne v dňoch 24-26. augusta, no ku koncu protestného pochodu sa strhli potýčky demonštrantov s policajtmi. Tí použili vodné delá, slzotvorný plyn a gumové projektily. Celkovo bolo za posledný mesiac zranených niekoľko desiatok ľudí a zatknutých asi…

 

Prečítajte si celý článok na stránke SZM.

Slovenskí presstitúti v službách propagandy

12.09.2014

Pravidelne čítajúc správy a komentáre v slovenských médiách vidím, že spolu so zvyšovaním napätia medzi Ruskom a Západom sa názorová pluralita v slovenských médiách prepadá stále hlbšie viac »

Karol Polák: „Socializmus má k demokracii bližšie ako kapitalizmus. “

16.06.2014

Jeho nezameniteľný barytón približoval divákom v Československu počas niekoľkých desaťročí stovky športových prenosov. Bol pri všetkých úspechoch športovcov ČSSR. Napriek tomu, že jeho viac »

Novinárska servilnosť a voľby na Ukrajine a v Sýrii

05.06.2014

Z dôb socializmu je známy taký vtip na manipulačné praktiky vtedajšej žurnalistiky: „ Sovietsky vodca L.I. Brežnev si na návšteve USA dá preteky v behu na 100m s americkým prezidentom Jimmym viac »

demonštrácia, protest, trump,

V Bruseli pochodovalo proti Trumpovi 6-tisíc demonštrantov

24.05.2017 22:16

Proti návšteve prezidenta USA Donalda Trumpa v belgickom hlavnom meste Brusel protestovalo podľa informácií tamojšej polície okolo 6 000 ľudí.

súdna rada,

Rozhodnutie sudcov môže ovplyvniť jesenné voľby

24.05.2017 20:00

Výsledok, ktorý celú justíciu prekvapil. Zo súboja dvoch sudcovských organizácií vyšlo víťazne Združenie sudcov Slovenska, ktorého nominanti do Súdnej rady uspeli všetci.

úvo, méry, kubovič, táborská,

Na šéfovi ÚVO sa koaličná vláda nezhodla

24.05.2017 19:39

Všetko sa začne odznovu, vládu ani jeden z troch kandidátov na post šéfa Úradu pre verejné obstarávanie v stredu nepresvedčil.

ministerstvo obrany

Vojenské hodnosti udelené politikom preverujú

24.05.2017 18:48

Vojenské hodnosti, ktoré udelil krátko pred parlamentnými voľbami v roku 2016 bývalý minister obrany Martin Glváč (Smer), možno nie sú platné.

Artur Bekmatov

Štatistiky blogu

Počet článkov: 53
Celková čítanosť: 186088x
Priemerná čítanosť článkov: 3511x

Autor blogu

Kategórie