Založ si blog

Rovní a rovnejší

V súčasnosti už berieme ako samozrejmosť fakt, že USA sú tzv. svetovým policajtom. Rozhodujú aký režim je nedemokratický, ktoré voľby sú, a ktoré nie sú slobodné a najnovšie aj o tom, ktorý národ má právo na vlastný štát, a ktorý nie.

Pamätáte sa? „Pre Spojené štáty bude prijateľné to, ak …na konci akéhokoľvek procesu bude určitá nezávislosť. A ďalej: “Otázkou je, či má existovať nekonečný dialóg o veci, o ktorej sme si už urobili názor.“ Roky 2007-2008 a vyhlásenie nezávislosti Kosova. Americkí a západoeurópski diplomati sa doslova predbiehali v argumentácii, prečo uznať v čo najkratšom možnom termíne nezávislé Kosovo.

Po troch rokoch chce svoje právo na sebaurčenie využiť ďalší národ, Palestínčania. Reakcia amerického prezidenta Obamu na pôde OSN však vyznieva priam tragikomicky: „Som presvedčený, že neexistuje žiadna skratka k ukončeniu konfliktu, ktorý trvá už desaťročia. Mier neprichádza prostredníctvom vyhlásení a rezolúcií v OSN – ak by to bolo také ľahké, dosiahli by sme ho už teraz.“

Pokiaľ v prípade Kosova bolo rozhodnuté a akékoľvek dialógy zbytočné, dnes, v prípade Palestíny, podľa USA a Izraelu neexistuje iná cesta ako vrátiť sa k vyjednávaniam. Napriek tomu, že aj tu je, tak ako pred tromi rokmi, cieľ pre všetkých vraj rovnaký – nezávislý štát.

Nemôžem si pomôcť, ale Spojené štáty mi muža zákona v uniforme rozhodne nepripomínajú. Skôr vyhadzovača na dedinskej zábave. Veľkého, vyžratého, arogantného, s holou hlavou a množstvom reťazí na krku. Takého, ktorý púšťa dnu zadarmo svojich známych a naopak nepúšťa tých, ktorí sa mu čo i len trochu znepáčia.

 

Slovenskí presstitúti v službách propagandy

12.09.2014

Pravidelne čítajúc správy a komentáre v slovenských médiách vidím, že spolu so zvyšovaním napätia medzi Ruskom a Západom sa názorová pluralita v slovenských médiách prepadá stále hlbšie viac »

Karol Polák: „Socializmus má k demokracii bližšie ako kapitalizmus. “

16.06.2014

Jeho nezameniteľný barytón približoval divákom v Československu počas niekoľkých desaťročí stovky športových prenosov. Bol pri všetkých úspechoch športovcov ČSSR. Napriek tomu, že jeho viac »

Novinárska servilnosť a voľby na Ukrajine a v Sýrii

05.06.2014

Z dôb socializmu je známy taký vtip na manipulačné praktiky vtedajšej žurnalistiky: „ Sovietsky vodca L.I. Brežnev si na návšteve USA dá preteky v behu na 100m s americkým prezidentom Jimmym viac »

Rex Tillerson,

Americkí ministri mieria do Mexika 'žehliť' Trumpove spory

22.02.2017 21:39

Americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson a minister pre vnútornú bezpečnosť John Kelly mieria na diplomatickú misiu do Mexika.

utečenci, loď

Neďaleko líbyjského pobrežia sa zrejme utopilo viac ako 100 migrantov

22.02.2017 21:18

Viac ako 100 migrantov prišlo o život, keď sa s nimi pri líbyjskom pobreží potopila loď.

Tureckí vojaci

Turecká armáda povolila vojačkám nosiť islamskú pokrývku hlavy

22.02.2017 20:09

Turecká armáda zmenila svoje predpisy a umožnila príslušníčkam ozbrojených síl nosiť pri výkone služby islamskú pokrývku hlavy.

matica

Video Matice o fašistickom štáte preverí prokurátor

22.02.2017 20:00

Matica slovenská sa podľa historika Adama Hudeka každý rok pokúša nejakým spôsobom ospravedlňovať alebo oslavovať vojnový Slovenský štát.

Artur Bekmatov

Štatistiky blogu

Počet článkov: 53
Celková čítanosť: 181995x
Priemerná čítanosť článkov: 3434x

Autor blogu

Kategórie