Založ si blog

Rovní a rovnejší

V súčasnosti už berieme ako samozrejmosť fakt, že USA sú tzv. svetovým policajtom. Rozhodujú aký režim je nedemokratický, ktoré voľby sú, a ktoré nie sú slobodné a najnovšie aj o tom, ktorý národ má právo na vlastný štát, a ktorý nie.

Pamätáte sa? „Pre Spojené štáty bude prijateľné to, ak …na konci akéhokoľvek procesu bude určitá nezávislosť. A ďalej: “Otázkou je, či má existovať nekonečný dialóg o veci, o ktorej sme si už urobili názor.“ Roky 2007-2008 a vyhlásenie nezávislosti Kosova. Americkí a západoeurópski diplomati sa doslova predbiehali v argumentácii, prečo uznať v čo najkratšom možnom termíne nezávislé Kosovo.

Po troch rokoch chce svoje právo na sebaurčenie využiť ďalší národ, Palestínčania. Reakcia amerického prezidenta Obamu na pôde OSN však vyznieva priam tragikomicky: „Som presvedčený, že neexistuje žiadna skratka k ukončeniu konfliktu, ktorý trvá už desaťročia. Mier neprichádza prostredníctvom vyhlásení a rezolúcií v OSN – ak by to bolo také ľahké, dosiahli by sme ho už teraz.“

Pokiaľ v prípade Kosova bolo rozhodnuté a akékoľvek dialógy zbytočné, dnes, v prípade Palestíny, podľa USA a Izraelu neexistuje iná cesta ako vrátiť sa k vyjednávaniam. Napriek tomu, že aj tu je, tak ako pred tromi rokmi, cieľ pre všetkých vraj rovnaký – nezávislý štát.

Nemôžem si pomôcť, ale Spojené štáty mi muža zákona v uniforme rozhodne nepripomínajú. Skôr vyhadzovača na dedinskej zábave. Veľkého, vyžratého, arogantného, s holou hlavou a množstvom reťazí na krku. Takého, ktorý púšťa dnu zadarmo svojich známych a naopak nepúšťa tých, ktorí sa mu čo i len trochu znepáčia.

 

Slovenskí presstitúti v službách propagandy

12.09.2014

Pravidelne čítajúc správy a komentáre v slovenských médiách vidím, že spolu so zvyšovaním napätia medzi Ruskom a Západom sa názorová pluralita v slovenských médiách prepadá stále hlbšie viac »

Karol Polák: „Socializmus má k demokracii bližšie ako kapitalizmus. “

16.06.2014

Jeho nezameniteľný barytón približoval divákom v Československu počas niekoľkých desaťročí stovky športových prenosov. Bol pri všetkých úspechoch športovcov ČSSR. Napriek tomu, že jeho viac »

Novinárska servilnosť a voľby na Ukrajine a v Sýrii

05.06.2014

Z dôb socializmu je známy taký vtip na manipulačné praktiky vtedajšej žurnalistiky: „ Sovietsky vodca L.I. Brežnev si na návšteve USA dá preteky v behu na 100m s americkým prezidentom Jimmym viac »

Gazprom

Nord Stream 2 je reálnejší. Polovicu plynovodu zaplatia západné firmy

25.04.2017 06:19

Na výstavbu plynovodu Nord Stream 2, ktorý obchádza Ukrajinu a Slovensko, sa našli peniaze. Polovicu nákladov zaplatia veľké západné firmy.

Marine Le Pen

Le Penová sa dočasne vzdala vedenia Národného frontu

24.04.2017 22:27

Francúzska prezidentská kandidátka a šéfka ultrapravicového Národného frontu (FN) Marine Le Penová dočasne odstúpila z čela svojej strany. I

trump

Trump si pripomenul vyvražďovanie Arménov, slovo genocída nepoužil

24.04.2017 20:50

Zabíjanie Arménov osmanskými Turkami počas prvej svetovej vojny predstavuje jedno z najhorších masových zverstiev 20. storočia a "temnú kapitolu" v dejinách.

sady, ovocie, ovocné sady, jar, stromy, jarné mrazy, zmrznutá úroda,

Mrazivý apríl mení v sadoch pravidlá hry

24.04.2017 20:00

Nádej aj rozčarovanie sa zmocňujú ovocinárov a vinohradníkov, ktorí skúmajú v sadoch a viniciach škody na stromoch a kroch spôsobené minulotýždňovým mrazom.

Artur Bekmatov

Štatistiky blogu

Počet článkov: 53
Celková čítanosť: 184985x
Priemerná čítanosť článkov: 3490x

Autor blogu

Kategórie