Založ si blog

Protest proti agresiám vedenými USA a NATO

Atentát na kubánske lietadlo (6.10.), zajatie Che Guevaru v Bolívii (8.10.) a vpád amerických vojsk do Afganistanu (7.10.).  To boli tri výročia, pre ktoré sa dlho pripravovaná demonštrácia proti agresiám vedenými  USA a NATO uskutočnila v sobotu 8.10. Približne stopäťdesiat komunistov, sympatizantov, ale aj bežných ľudí sa v sobotu pred štrnástou hodinou zišlo pred americkou ambasádou v Bratislave.

Zamračená obloha, z ktorej miestami spŕchlo len dokresľovala atmosféru výročí troch pochmúrnych udalostí.  Červené zástavy, transparenty ako „NATO= vrahovia a okupanti“ či „NATO – game over“, ako aj ďalšie protivojnové materiály sa vynímali v rukách účastníkov protestu všetkých vekových kategórií – od neplnoletých až po dôchodcov.

Po oficiálnom otvorení ako prvý vystúpil predseda SZM Miroslav Pomajdík, ktorý spomenul najmä dvojaký meter amerického posudzovania demokracie. Ako príklad uviedol vyzbrojovanie afganských povstalcov, z ktorých vznikol Taliban, vyzbrojovanie červených Khmérov, ale aj zmenu postoja voči kosovskej UCK a jej čelným predstaviteľom, či násilné prevraty v krajinách Latinskej Ameriky.

V tom čase Hviezdoslavovým námestím prechádzalo množstvo ľudí, ktorí sa pristavovali a počúvali – domáci, ale aj turisti, ako napríklad skupina Rusov, ktorí nám vyjadrili plnú podporu.

Ako druhý sa slova ujal podpredseda KSS Jalal Suleiman. Ten vyzdvihol najmä solidaritu medzi národmi a vyzval na nezasahovanie do záležitostí arabských krajín. Tretí v poradí vystúpil za Kubáncov žijúcich na Slovensku súdruh Rafael Batista s novinkami v prípade kubánskej päťky, konkrétne o prieťahoch americkej justície vo veci prepustenia Reného Gonzáleza naspäť na Kubu. Po ňom sa prítomným prihovoril pán Samir Assad, ktorý podrobne rozobral problematiku tlaku USA a západného sveta na Sýriu.

Priestor na vystúpenie dostal aj zástupca českých súdruhov z SMKČ, Libor Liebermann. Ten vyzdvihol najmä prepojenie imperialistickej politiky USA a nemožnosť dosiahnuť mierové spolužitie národov pri kapitalistickom zriadení. Pôvodne mal vystúpiť aj zástupca občianskeho združenia Vojáci proti válce, plukovník vo výslužbe Jiří Bureš. Svoj čas však venoval informácií o stanovisku, ktoré obdržal od Európskeho mierového fóra, obsahujúcom výzvu na okamžité zastavenie vojny v Afganistane. Ako predposledný vystúpil tajomník SZM Stanislav Pirošík. Ten poukázal na negatívny trend prekrúcania informácií v médiách o vojnách a aktivitách USA, najmä ľuďmi ako sú Štefan Hríb. Za Slovenské hnutie obrody sa protestujúcim prihovoril Róbert Švec, ktorý sa takisto s predrečníkmi zhodol na krajne negatívnom postoji voči NATO a politike USA.

Na záver dostali priestor aj traja účastníci v diskusii, aby prezentovali svoje názory. Ku koncu podujatia bola prečítaná rezolúcia a spolu s tým mohol každý prítomný svojou troškou prispieť k tomu, aby vlajka NATO nadobudla  farbu, ktorá jej prináleží – krvavú. Svoju možnosť pokropiť vlajku NATO za každú jej obeť využil každý, no počet účastníkov ani zďaleka nemohol dosiahnuť skutočný počet obetí NATO, preto môžeme povedať, že farbenie sa konalo kľúčom  približne 1:100 000.

Po tomto symbolickom akte sme vlajku a rezolúciu chceli odovzdať na ambasádu, kde ju odmietli so slovami, že to bude možné až v utorok medzi 10ou a 12ou hodinou (ak by ste mali záujem aj vy niečo odovzdať na ambasáde USA, môžete sa tiež orientovať podľa týchto hodín).

Príslušníkov bezpečnostných zložiek bolo na podujatí viac ako dosť, naopak z médií o protest neprejavil záujem nik. Asi sme boli pred nesprávnym veľvyslanectvom. Mohlo by nás byť aj stokrát menej, no keby protestujeme pred veľvyslanectvom Číny či Bieloruska o publicitu máme istotne postarané. Miesto protestu pred americkým veľvyslanectvom dostalo v správach množstvo „užitočných“ informácií ako päťnohý zajko v správach na Markíze, či chýbanie toaliet na stanici Humenné-mesto v Novinách TV JOJ. Ukazuje sa tak, že okrem toho, že sme národ pokorný, sme aj národ učenlivý – demokraciu a objektivitu médií a´la USA sme si osvojili dokonale.

Fotky a video z protestu nájdete na stránke SZM.

Slovenskí presstitúti v službách propagandy

12.09.2014

Pravidelne čítajúc správy a komentáre v slovenských médiách vidím, že spolu so zvyšovaním napätia medzi Ruskom a Západom sa názorová pluralita v slovenských médiách prepadá stále hlbšie viac »

Karol Polák: „Socializmus má k demokracii bližšie ako kapitalizmus. “

16.06.2014

Jeho nezameniteľný barytón približoval divákom v Československu počas niekoľkých desaťročí stovky športových prenosov. Bol pri všetkých úspechoch športovcov ČSSR. Napriek tomu, že jeho viac »

Novinárska servilnosť a voľby na Ukrajine a v Sýrii

05.06.2014

Z dôb socializmu je známy taký vtip na manipulačné praktiky vtedajšej žurnalistiky: „ Sovietsky vodca L.I. Brežnev si na návšteve USA dá preteky v behu na 100m s americkým prezidentom Jimmym viac »

demonštrácia, protest, trump,

V Bruseli pochodovalo proti Trumpovi 6-tisíc demonštrantov

24.05.2017 22:16

Proti návšteve prezidenta USA Donalda Trumpa v belgickom hlavnom meste Brusel protestovalo podľa informácií tamojšej polície okolo 6 000 ľudí.

súdna rada,

Rozhodnutie sudcov môže ovplyvniť jesenné voľby

24.05.2017 20:00

Výsledok, ktorý celú justíciu prekvapil. Zo súboja dvoch sudcovských organizácií vyšlo víťazne Združenie sudcov Slovenska, ktorého nominanti do Súdnej rady uspeli všetci.

úvo, méry, kubovič, táborská,

Na šéfovi ÚVO sa koaličná vláda nezhodla

24.05.2017 19:39

Všetko sa začne odznovu, vládu ani jeden z troch kandidátov na post šéfa Úradu pre verejné obstarávanie v stredu nepresvedčil.

ministerstvo obrany

Vojenské hodnosti udelené politikom preverujú

24.05.2017 18:48

Vojenské hodnosti, ktoré udelil krátko pred parlamentnými voľbami v roku 2016 bývalý minister obrany Martin Glváč (Smer), možno nie sú platné.

Artur Bekmatov

Štatistiky blogu

Počet článkov: 53
Celková čítanosť: 186112x
Priemerná čítanosť článkov: 3512x

Autor blogu

Kategórie