Založ si blog

Protest proti agresiám vedenými USA a NATO

Atentát na kubánske lietadlo (6.10.), zajatie Che Guevaru v Bolívii (8.10.) a vpád amerických vojsk do Afganistanu (7.10.).  To boli tri výročia, pre ktoré sa dlho pripravovaná demonštrácia proti agresiám vedenými  USA a NATO uskutočnila v sobotu 8.10. Približne stopäťdesiat komunistov, sympatizantov, ale aj bežných ľudí sa v sobotu pred štrnástou hodinou zišlo pred americkou ambasádou v Bratislave.

Zamračená obloha, z ktorej miestami spŕchlo len dokresľovala atmosféru výročí troch pochmúrnych udalostí.  Červené zástavy, transparenty ako „NATO= vrahovia a okupanti“ či „NATO – game over“, ako aj ďalšie protivojnové materiály sa vynímali v rukách účastníkov protestu všetkých vekových kategórií – od neplnoletých až po dôchodcov.

Po oficiálnom otvorení ako prvý vystúpil predseda SZM Miroslav Pomajdík, ktorý spomenul najmä dvojaký meter amerického posudzovania demokracie. Ako príklad uviedol vyzbrojovanie afganských povstalcov, z ktorých vznikol Taliban, vyzbrojovanie červených Khmérov, ale aj zmenu postoja voči kosovskej UCK a jej čelným predstaviteľom, či násilné prevraty v krajinách Latinskej Ameriky.

V tom čase Hviezdoslavovým námestím prechádzalo množstvo ľudí, ktorí sa pristavovali a počúvali – domáci, ale aj turisti, ako napríklad skupina Rusov, ktorí nám vyjadrili plnú podporu.

Ako druhý sa slova ujal podpredseda KSS Jalal Suleiman. Ten vyzdvihol najmä solidaritu medzi národmi a vyzval na nezasahovanie do záležitostí arabských krajín. Tretí v poradí vystúpil za Kubáncov žijúcich na Slovensku súdruh Rafael Batista s novinkami v prípade kubánskej päťky, konkrétne o prieťahoch americkej justície vo veci prepustenia Reného Gonzáleza naspäť na Kubu. Po ňom sa prítomným prihovoril pán Samir Assad, ktorý podrobne rozobral problematiku tlaku USA a západného sveta na Sýriu.

Priestor na vystúpenie dostal aj zástupca českých súdruhov z SMKČ, Libor Liebermann. Ten vyzdvihol najmä prepojenie imperialistickej politiky USA a nemožnosť dosiahnuť mierové spolužitie národov pri kapitalistickom zriadení. Pôvodne mal vystúpiť aj zástupca občianskeho združenia Vojáci proti válce, plukovník vo výslužbe Jiří Bureš. Svoj čas však venoval informácií o stanovisku, ktoré obdržal od Európskeho mierového fóra, obsahujúcom výzvu na okamžité zastavenie vojny v Afganistane. Ako predposledný vystúpil tajomník SZM Stanislav Pirošík. Ten poukázal na negatívny trend prekrúcania informácií v médiách o vojnách a aktivitách USA, najmä ľuďmi ako sú Štefan Hríb. Za Slovenské hnutie obrody sa protestujúcim prihovoril Róbert Švec, ktorý sa takisto s predrečníkmi zhodol na krajne negatívnom postoji voči NATO a politike USA.

Na záver dostali priestor aj traja účastníci v diskusii, aby prezentovali svoje názory. Ku koncu podujatia bola prečítaná rezolúcia a spolu s tým mohol každý prítomný svojou troškou prispieť k tomu, aby vlajka NATO nadobudla  farbu, ktorá jej prináleží – krvavú. Svoju možnosť pokropiť vlajku NATO za každú jej obeť využil každý, no počet účastníkov ani zďaleka nemohol dosiahnuť skutočný počet obetí NATO, preto môžeme povedať, že farbenie sa konalo kľúčom  približne 1:100 000.

Po tomto symbolickom akte sme vlajku a rezolúciu chceli odovzdať na ambasádu, kde ju odmietli so slovami, že to bude možné až v utorok medzi 10ou a 12ou hodinou (ak by ste mali záujem aj vy niečo odovzdať na ambasáde USA, môžete sa tiež orientovať podľa týchto hodín).

Príslušníkov bezpečnostných zložiek bolo na podujatí viac ako dosť, naopak z médií o protest neprejavil záujem nik. Asi sme boli pred nesprávnym veľvyslanectvom. Mohlo by nás byť aj stokrát menej, no keby protestujeme pred veľvyslanectvom Číny či Bieloruska o publicitu máme istotne postarané. Miesto protestu pred americkým veľvyslanectvom dostalo v správach množstvo „užitočných“ informácií ako päťnohý zajko v správach na Markíze, či chýbanie toaliet na stanici Humenné-mesto v Novinách TV JOJ. Ukazuje sa tak, že okrem toho, že sme národ pokorný, sme aj národ učenlivý – demokraciu a objektivitu médií a´la USA sme si osvojili dokonale.

Fotky a video z protestu nájdete na stránke SZM.

Slovenskí presstitúti v službách propagandy

12.09.2014

Pravidelne čítajúc správy a komentáre v slovenských médiách vidím, že spolu so zvyšovaním napätia medzi Ruskom a Západom sa názorová pluralita v slovenských médiách prepadá stále hlbšie viac »

Karol Polák: „Socializmus má k demokracii bližšie ako kapitalizmus. “

16.06.2014

Jeho nezameniteľný barytón približoval divákom v Československu počas niekoľkých desaťročí stovky športových prenosov. Bol pri všetkých úspechoch športovcov ČSSR. Napriek tomu, že jeho viac »

Novinárska servilnosť a voľby na Ukrajine a v Sýrii

05.06.2014

Z dôb socializmu je známy taký vtip na manipulačné praktiky vtedajšej žurnalistiky: „ Sovietsky vodca L.I. Brežnev si na návšteve USA dá preteky v behu na 100m s americkým prezidentom Jimmym viac »

Gazprom

Nord Stream 2 je reálnejší. Polovicu plynovodu zaplatia západné firmy

25.04.2017 06:19

Na výstavbu plynovodu Nord Stream 2, ktorý obchádza Ukrajinu a Slovensko, sa našli peniaze. Polovicu nákladov zaplatia veľké západné firmy.

Marine Le Pen

Le Penová sa dočasne vzdala vedenia Národného frontu

24.04.2017 22:27

Francúzska prezidentská kandidátka a šéfka ultrapravicového Národného frontu (FN) Marine Le Penová dočasne odstúpila z čela svojej strany. I

trump

Trump si pripomenul vyvražďovanie Arménov, slovo genocída nepoužil

24.04.2017 20:50

Zabíjanie Arménov osmanskými Turkami počas prvej svetovej vojny predstavuje jedno z najhorších masových zverstiev 20. storočia a "temnú kapitolu" v dejinách.

sady, ovocie, ovocné sady, jar, stromy, jarné mrazy, zmrznutá úroda,

Mrazivý apríl mení v sadoch pravidlá hry

24.04.2017 20:00

Nádej aj rozčarovanie sa zmocňujú ovocinárov a vinohradníkov, ktorí skúmajú v sadoch a viniciach škody na stromoch a kroch spôsobené minulotýždňovým mrazom.

Artur Bekmatov

Štatistiky blogu

Počet článkov: 53
Celková čítanosť: 184957x
Priemerná čítanosť článkov: 3490x

Autor blogu

Kategórie