Založ si blog

Zastavte komunistov!

„Komunistov vyšetrí polícia“. Článok s týmto nadpisom dnes priniesol internetový portál sme.sk. Generálny prokuratúra sa bude zaoberať vyhláseniami a dokumentmi KSS, či neodporujú novoprijatému zákonu o popieraní zločinov komunizmu. Ako vidno na GP sú stále ľudia, ktorí ešte pamätajú časy minulé, aj preto dnešný dátum, 7. November, výročie VOSR.

Dnešná KSS získala v posledných voľbách 0,83%, v súčasnosti sa jej preferencie pohybujú okolo 2%. Namieste je otázka, prečo a komu stojí za námahu trestne stíhať a sankcionovať zdanlivo zanedbateľnú politickú stranu. Antikomunizmus nie je problémom len na Slovensku. Štyria krásavci z OKS neprišli s ničím, čo by nevideli už pred tým v zahraničí – v Poľsku, Česku, Litve…

Pri pohľade na dianie v európskych krajinách sa mnohým ľuďom, hlavne lídrom krajín EÚ, vynára úvodná veta Manifestu komunistickej strany: „Po Európe mátoží strašidlo – strašidlo komunizmu.“ Netýka sa to len zákona o popieraní zločinov komunizmu, ale aj vlny protestov, štrajkov, demonštrácií a občianskych nepokojov.

Tvrdenia, že najhoršie z finančnej a hospodárskej krízy máme za sebou sa ukázali ako mylné, ba naopak svetoví analytici, pomaly korigujú svoje vyjadrenia a nesmelo priznávajú, že to čo sme zažívali v posledných troch rokoch bol iba začiatok. Dôsledkom toho sú krajiny na pokraji bankrotu. Grécko má k tomu najbližšie, a preto sa lídri EÚ snažia „naliať“ miliardy eur, len aby oddialili pád Grécka. Ten by mal za následok podobný scenár v Španielsku, Taliansku, ochromenie ekonomiky Francúzska a Nemecka, keďže banky týchto krajín vlastnia značnú časť dlhopisov vyššie spomenutých krajín. Pohyby v Európe by ovplyvnili aj Slovensko, ktoré je závislé na francúzskych a nemeckých automobilkách (Peugeot, Citroen, Volkswagen), a to nielen priamo, ale aj nepriamo.

Ľudia po celom svete majú už dosť platenia za krízu, ktorú nespôsobili. Začínajú si uvedomovať, že daný stav nie je chybou jednej vlády, ale chybou systému. A proti tomuto systému v súčasnosti protestujú státisíce ľudí. Obyvatelia krajín si uvedomili, že či je pri moci pravica (Taliansko) alebo „kapitalistická ľavica“ (Grécko) výsledok je rovnaký. Preto sa čím ďalej tým viac ľudí začína obracať k radikálnym ideám – ku krajnému nacionalizmu, anarchizmu, ale najmä ku komunizmu. Ako najlepší príklad si môžeme uviesť Grécko, kde sa misky váh v prieskumoch verejnej mienky nakláňajú raz k pravici, inokedy ku kapitalistickej ľavici. Jedinou stranou, ktorá ale neustále získava na podpore, a to nielen v prieskumoch, ale najmä v uliciach je Komunistická strana Grécka.

V tejto situácii možno prijímanie zákonov namierených proti komunistom v krajinách bývalého socialistického tábora odôvodniť tým, že pravicové strany majú obavy z nárastu popularity komunistických myšlienok, v čase kedy staršia generácia začína nostalgicky spomínať na minulé režimy, ktoré im poskytli základné sociálne istoty, a v čase kedy dospieva generácia ľudí, ktorí tieto režimy už nezažili. Dnes títo mladí ľudia v snahe bojovať, revoltovať proti systému sa začínajú stotožňovať najmä s radikálnymi ideami a riešeniami.

Pri pohľade do dejín minulého storočia môžeme povedať, že spoločnosť dospela po dvadsaťročnom cykle do ďalšej etapy zmien. Po prvej svetovej vojne padli staré poriadky v celej Európe. Na troskách monarchií vznikli desiatky štátov založených na národnom princípe, v Rusku zvíťazili boľševici. Po ďalších dvadsiatich rokoch, dopadoch Veľkej depresie, sme boli svedkami nástupu krajnej ľavice a krajnej pravice vo viacerých štátoch. Tieto spoločenské pohyby vyústili až do druhej svetovej vojny. Zmeny ale pokračovali po vojne transformáciou sveta na bipolárne usporiadanie. Po ďalších dvoch desaťročiach prišli 60. roky plné študentských revolt.  V USA neustále silnie mierové hnutie proti vojne vo Vietname naklonené ľavicovým a pokrokovým myšlienkam. V celom západnom svete protestujú mladí študenti proti vtedajším poriadkom. Študenti boli, aspoň v Československu, hybnou silou ďalších zmien o dvadsať rokov neskôr. Pád socialistických režimov opäť otriasol svetovým usporiadaním, a  podľa mnohých ekonómov, znamenal pre západné ekonomiky nové odbytiská tovarov a možnosti výroby s lacnou pracovnou silou, čím sa dnešná kríza oddialila o ďalších dvadsať rokov.

Stojíme teda na prahu obrovských spoločenských a ekonomických zmien, kedy návrat k hospodárstvu ako sme ho poznali pred piatimi či desiatimi rokmi už nebude možný. A tak, ako sa šľachta s duchovenstvom snažili všemožne udržať svoje panstvo a ochrániť staré poriadky pred buržoáziou a nastupujúcim ranným kapitalizmom, tak aj teraz kapitalisti a elity tohto sveta, vrátane Slovenska, robia možné aj nemožné na konci svojho panstva na udržanie starých poriadkov. Preto útoky na Komunistickú stranu, nie sú len útokom na politickú stranu, ale na komunistické hnutie ako také, a tým pádom aj na samotnú slobodu slova.

O zákone o popieraní zločinov komunizmu pojednáva článok “Buržoázny pohľad na dejiny sa stane povinným”, ktorý bol uverejnený na stránke Socialistického zväzu mladých.

Slovenskí presstitúti v službách propagandy

12.09.2014

Pravidelne čítajúc správy a komentáre v slovenských médiách vidím, že spolu so zvyšovaním napätia medzi Ruskom a Západom sa názorová pluralita v slovenských médiách prepadá stále hlbšie viac »

Karol Polák: „Socializmus má k demokracii bližšie ako kapitalizmus. “

16.06.2014

Jeho nezameniteľný barytón približoval divákom v Československu počas niekoľkých desaťročí stovky športových prenosov. Bol pri všetkých úspechoch športovcov ČSSR. Napriek tomu, že jeho viac »

Novinárska servilnosť a voľby na Ukrajine a v Sýrii

05.06.2014

Z dôb socializmu je známy taký vtip na manipulačné praktiky vtedajšej žurnalistiky: „ Sovietsky vodca L.I. Brežnev si na návšteve USA dá preteky v behu na 100m s americkým prezidentom Jimmym viac »

demonštrácia, protest, trump,

V Bruseli pochodovalo proti Trumpovi 6-tisíc demonštrantov

24.05.2017 22:16

Proti návšteve prezidenta USA Donalda Trumpa v belgickom hlavnom meste Brusel protestovalo podľa informácií tamojšej polície okolo 6 000 ľudí.

súdna rada,

Rozhodnutie sudcov môže ovplyvniť jesenné voľby

24.05.2017 20:00

Výsledok, ktorý celú justíciu prekvapil. Zo súboja dvoch sudcovských organizácií vyšlo víťazne Združenie sudcov Slovenska, ktorého nominanti do Súdnej rady uspeli všetci.

úvo, méry, kubovič, táborská,

Na šéfovi ÚVO sa koaličná vláda nezhodla

24.05.2017 19:39

Všetko sa začne odznovu, vládu ani jeden z troch kandidátov na post šéfa Úradu pre verejné obstarávanie v stredu nepresvedčil.

ministerstvo obrany

Vojenské hodnosti udelené politikom preverujú

24.05.2017 18:48

Vojenské hodnosti, ktoré udelil krátko pred parlamentnými voľbami v roku 2016 bývalý minister obrany Martin Glváč (Smer), možno nie sú platné.

Artur Bekmatov

Štatistiky blogu

Počet článkov: 53
Celková čítanosť: 186121x
Priemerná čítanosť článkov: 3512x

Autor blogu

Kategórie