Založ si blog

22 rokov po. . .

Červené zástavy v rukách,  revolučné piesne v modernom prevedení či Václav Havel na kolobežke. Tak vyzeralo dvadsiate druhé výročie novembrového prevratu v réžii  košických komunistov. Tento rok sme si ho nepripomenuli nostalgickým spomínaním na mlieko za dve koruny, ale protestom proti klamstvám, ktoré disidenti nasľubovali ľuďom počas mrazivých novembrových a decembrových dní roku 1989.

Štvrťhodinu pred oficiálnym začiatkom podujatia, zneli košickou Hlavnou ulicou  moderné revolučné piesne a komunisti diskutovali s okoloidúcimi. Nižšiu účasť členov KSS a SZM vykompenzovali okoloidúci, ktorí sa síce k zhromaždeniu nepridali, ale počúvali a diskutovali s nami. Celkovo sa zhromaždenia zúčastnilo okolo stovky ľudí.

Podujatie otvoril Ivan Gaľa, po ktorom nasledovali básne. Ako prvý vystúpil Miroslav Pomajdík. Vo svojom príhovore sa zameral na zanedbávanie rómskej problematiky všetkými ponovembrovými vládami. Zároveň upozornil na nebezpečenstvo zneužitia tejto problematiky krajnou pravicou. Po ňom vystúpil Stanislav Pirošík. Poukázal na zdanlivosť dnešnej demokracie a slobody slova, na prílišnú moc, ktorú dnes majú banky a nadnárodné korporácie, či na nerovnomerné rozdelenie bohatstva planéty. Problematika nezamestnaných bola predmetom vystúpenia Artura Bekmatova, po ktorom sa slova ujal Martin Hulič. Ten hodnotil vývoj uplynulých dvadsiatich dvoch rokov – úpadok školstva, zdravotníctva, nefunkčnosť dnešného politického systému. Náš protest prišli podporiť aj komunisti z Maďarska. Medzi rečníkmi ich zastupoval Péter Maszlóv, ktorý takisto poukázal na negatívny vývoj v spoločnosti od novembrového prevratu. Na záver informoval Peter Nišponský o rozhodnutí súkromných lekárov vstúpiť od 1. decembra do ostrého štrajku. Na všetko dohliadal Václav Havel na kolobežke, ktorý sa prítomným patrične pripomínal.

Po vystúpeniach rečníkov sa účastníci zhromaždenia v mrazivom počasí presunuli protestným pochodom pred pamätnú tabuľu umiestnenú na budove, kde v roku 1989 sídlila košická VPN a symbolicky pochovali sľuby disidentov.

Podujatie bolo zakončené spevom Internacionály.

Zo strany médií sme sa opäť dočkali ignorancie, na podujatie prišla len Slovenská televízia, tá však o podujatí komunistov informovala len niekoľkými vetami. Zaujímavé je, že oveľa väčší priestor dostalo niekoľko neúspešných obsadzovateľov parlamentu, či poslanec, ktorý si rozložil spacák na námestí SNP v Bratislave. Takisto dostal slovenský divák možnosť spomenúť si na nedemokratický totalitný systém bez banánov a mandarínok. Chýbať nesmel ani Štefan Hríb s jeho prísne objektívnou diskusnou reláciou, kde sa prezentovali len tie správne (rozumej pravicové názory). Viac o priebehu včerajšej Lampy sa dočítate TU.

V súvislosti so spomienkou na novembrové udalosti mi nedá nespomenúť jeden fakt. Či sa jedná o reportáže, dokumentárne filmy alebo články v novinách vždy nám ukážu notoricky známe zábery zásahu na Národnej triede, potom skandujúce zaplnené námestia, no keď sa do záberu dostanú „revolucionári“ ako Havel, Gál, Budaj, Kňažko, Zeman a pod. ich sľuby zaniknú v nostalgických tónoch piesní ako Sľúbili sme si lásku… či Motlidba pro Martu. Sľuby ako dobehneme Rakúsko do desiatich rokov, ako sa z našej krajiny stane druhé Švajčiarsko, ako bude nové bývanie pre každého a nebudeme odkázaní na králikárne a pod. nám neukazujú. Nedajboh, aby sme si na ne spomenuli…

Fotky a video z protestu, o ktorom médiá neinformovali, si môžete pozrieť na stránke SZM

Slovenskí presstitúti v službách propagandy

12.09.2014

Pravidelne čítajúc správy a komentáre v slovenských médiách vidím, že spolu so zvyšovaním napätia medzi Ruskom a Západom sa názorová pluralita v slovenských médiách prepadá stále hlbšie viac »

Karol Polák: „Socializmus má k demokracii bližšie ako kapitalizmus. “

16.06.2014

Jeho nezameniteľný barytón približoval divákom v Československu počas niekoľkých desaťročí stovky športových prenosov. Bol pri všetkých úspechoch športovcov ČSSR. Napriek tomu, že jeho viac »

Novinárska servilnosť a voľby na Ukrajine a v Sýrii

05.06.2014

Z dôb socializmu je známy taký vtip na manipulačné praktiky vtedajšej žurnalistiky: „ Sovietsky vodca L.I. Brežnev si na návšteve USA dá preteky v behu na 100m s americkým prezidentom Jimmym viac »

Rex Tillerson,

Americkí ministri mieria do Mexika 'žehliť' Trumpove spory

22.02.2017 21:39

Americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson a minister pre vnútornú bezpečnosť John Kelly mieria na diplomatickú misiu do Mexika.

utečenci, loď

Neďaleko líbyjského pobrežia sa zrejme utopilo viac ako 100 migrantov

22.02.2017 21:18

Viac ako 100 migrantov prišlo o život, keď sa s nimi pri líbyjskom pobreží potopila loď.

Tureckí vojaci

Turecká armáda povolila vojačkám nosiť islamskú pokrývku hlavy

22.02.2017 20:09

Turecká armáda zmenila svoje predpisy a umožnila príslušníčkam ozbrojených síl nosiť pri výkone služby islamskú pokrývku hlavy.

matica

Video Matice o fašistickom štáte preverí prokurátor

22.02.2017 20:00

Matica slovenská sa podľa historika Adama Hudeka každý rok pokúša nejakým spôsobom ospravedlňovať alebo oslavovať vojnový Slovenský štát.

Artur Bekmatov

Štatistiky blogu

Počet článkov: 53
Celková čítanosť: 181972x
Priemerná čítanosť článkov: 3433x

Autor blogu

Kategórie