Založ si blog

Sloboda v kapitalizme a rovnosť šancí vo voľbách

 

Pred viac ako dvomi desaťročiami naši rodičia bojovali proti nedemokratickému systému, v ktorom  sa cenzurovala tlač, odpočúvali sa ľudia a demonštrácie sa rozháňali obuškami či vodnými delami. Dnes tu vraj máme demokraciu. Demokraciu, počas ktorej sa odpočúvajú nepohodlné osoby, cenzuruje sa vydanie knihy, ktorá sa nepáči istému boháčovi, zaznamenávame snahy o obmedzenie internetu a ostrejší zásah polície je len otázkou času. Preto tvrdím, že naša demokracia, je len zdanlivá a do značnej miery ohraničená. Tvrdím, že tzv. demokracia je demokraciou len pre hŕstku vyvolených!

 

Formálne síce máme slobodu slova. Môžem vyjsť na najväčšie námestie v krajine a na plné ústa zakričať svoj názor. Môžem to robiť pravidelne so stovkou svojich verných, ako nám to celú jeseň predvádzal pán docent Chmelár. Ale čo sa tým zmení? Ak sú nás stovky alebo tisíce, tak si povieme čo nás trápi, prípadne navrhneme riešenia, no keď zhromaždenie skončí, rozídeme sa do svojich domovov a všetko sa vráti opäť do starých koľají. 
Politici nás ignorujú, pretože pre tento systém, pre politikov a elity tejto krajiny nepredstavujeme nebezpečenstvo. Ako náhle by nás boli desaťtisíce či státisíce nasledoval by podobný scenár ako v Španielsku, Čile, Grécku či Spojených štátoch, kde polícia zasahuje obuškami, vodnými delami, ale aj modernejšími zbraňami ako slzný plyn, či gumové projektily. Pýtam sa preto, čo sa zmenilo od čias Nežnej revolúcie?

Perfektne dnešnú situáciu, aj keď nechtiac, to vyjadril poslanec za SDKÚ Martin Fedor, ktorý na margo protestov proti Gorile povedal pre portál aktualne.sk toto: “Mám obavy z toho, aby sa nerozširovali nepokoje, alebo extrémne vyjadrenie názoru v uliciach.  Protestujúci by podľa neho mali vyjadriť svoj názor pokojne, napríklad o mesiac v parlamentných voľbách.“

To znamená, ako som napísal vyššie – schádzajme sa na námestiach, diskutujme o zmenách, no neopovážme sa tieto zmeny presadzovať, protestujme – ale len v rámci mantinelov, ktoré nám nastavili!

Voľby by mali byť svetlým príkladom nástroja súčasnej demokracie na vládu väčšiny, kde má mať každý rovnaké šance uspieť a podieľať sa tak na riadení štátu. Dnes sme však svedkami toho,  ako je porušované právo byť volený, keďže každá strana musí zaplatiť volebnú kauciu. Sme svedkami pumpovania nehoráznych peňazí do predvolebných kampaní, takže šancu uspieť majú len veľké či bohaté strany.

Môžete mať akokoľvek dobré nápady a riešenia, no ak nemáte za sebou sponzorov, ktorý by vám zaplatili miesto na mediálnom trhu, tak ste skončili. Chcete konkrétny príklad? Diskriminácia KSS zo strany mienkotvorných médií. Z viacerých médií, vrátane spravodajskej agentúry, som dostal odpoveď, že „do éteru“ púšťajú  väčšinou informácie len o stranách, ktoré. majú v prieskumoch viac ako 3%. V poriadku, v prieskumoch má KSS dlhodobo od 1% do 2,9%. Potom sa ale pýtam, ako je možné, že Strana zelených a strana NaS, strany ktoré mali v posledných prieskumoch preferencie 0,4%, dostali priestor na živo na svoju tlačovú besedu? Ako je možné, že strana Náš kraj dostala takisto priestor v správach niektorých TV, zatiaľ čo na tlačovú besedu KSS prišiel jeden novinár? Neprítomnosť novinárov perfektne korešpondovala s jednou z tém  tlačovky KSS – „Diskriminácia KSS pred voľbami“. Ak by ste mali záujem pozrieť si túto tlačovú besedu nájdete ju TU.

Opačný prípad je už chronicky známa strana 99%, ktorá masívnou (a nákladnou) mediálnou kampaňou dosiahla, že v prieskumoch atakuje hranicu zvoliteľnosti.
Ak sa k týmto nerovným podmienkam pridajú výzvy na voľbu menšieho zla, výsledkom je zabetónovanie sa veľkých strán v parlamente. A práve takýto stav, striedanie sa dvoch politických blokov pri vláde, vyhovuje sponzorom, finančným skupinám. Vyhovuje to aj politikom pretože bez ohľadu na to, či budú vo vláde alebo nie, účasť v parlamente a výhody s tým spojené, majú isté.
Určite si kladiete otázku čo s tým?

NEÍSŤ VOLIŤ nepomôže, pretože voľby nemajú nastavenú dolnú hranicu potrebnú pre platnosť volieb tak, ako je tomu pri referende.

VHODENIE PRÁZDNEJ OBÁLKY  len zvýši oficiálnu účasť, no zákon hovorí, že pri prideľovaní mandátov sa ako základný údaj zistí súčet platných hlasov pre strany postupujúce do parlamentu.

VOLIŤ MENŠIE ZLO nezmení takisto nič, vyberiete v podstate len finančnú skupinu, ktorú chcete pustiť ku korytu.

Kandiduje 26 strán, najvyšší počet v histórii volieb. Bez ohľadu na to, či ste volič pravice alebo ľavice VYBERTE SI SPOMEDZI MALÝCH STRÁN, bilboardami a mediálnymi výstupmi ktorých nie ste bombardovaní na každom kroku. Zákon hovorí, že pri rozdeľovaní mandátov sa prihliada len na hlasy strán, ktoré sa dostali do parlamentu. Teda hlas pre menšiu stranu nepripadne väčším. Pravicoví voliči majú podstatne väčší výber, ten ľavicový má okrem Smeru v podstate už len jednu možnosť. Vy viete koho… 🙂

Artur Bekmatov

PS. Ak máte záujem sa so mnou skontaktovať alebo sa niečo spýtať, môžete tak spraviť na mojej facebookovej fan page. V prípade, že link Vám nefunguje môžete si stránku nájsť pod názvom: “Artur Bekmatov – kandidát č.3 do NR SR za KSS“.

 

PRIPÁJAM AJ VIDEO, KTORÉ DOBRE POPISUJE REALITU Z PRVEJ ČASTI ČLÁNKU: http://www.youtube.com/watch?v=tW4JSZ5dTBU&list=HL1329057371&feature=mh_lolz

Slovenskí presstitúti v službách propagandy

12.09.2014

Pravidelne čítajúc správy a komentáre v slovenských médiách vidím, že spolu so zvyšovaním napätia medzi Ruskom a Západom sa názorová pluralita v slovenských médiách prepadá stále hlbšie viac »

Karol Polák: „Socializmus má k demokracii bližšie ako kapitalizmus. “

16.06.2014

Jeho nezameniteľný barytón približoval divákom v Československu počas niekoľkých desaťročí stovky športových prenosov. Bol pri všetkých úspechoch športovcov ČSSR. Napriek tomu, že jeho viac »

Novinárska servilnosť a voľby na Ukrajine a v Sýrii

05.06.2014

Z dôb socializmu je známy taký vtip na manipulačné praktiky vtedajšej žurnalistiky: „ Sovietsky vodca L.I. Brežnev si na návšteve USA dá preteky v behu na 100m s americkým prezidentom Jimmym viac »

demonštrácia, protest, trump,

V Bruseli pochodovalo proti Trumpovi 6-tisíc demonštrantov

24.05.2017 22:16

Proti návšteve prezidenta USA Donalda Trumpa v belgickom hlavnom meste Brusel protestovalo podľa informácií tamojšej polície okolo 6 000 ľudí.

súdna rada,

Rozhodnutie sudcov môže ovplyvniť jesenné voľby

24.05.2017 20:00

Výsledok, ktorý celú justíciu prekvapil. Zo súboja dvoch sudcovských organizácií vyšlo víťazne Združenie sudcov Slovenska, ktorého nominanti do Súdnej rady uspeli všetci.

úvo, méry, kubovič, táborská,

Na šéfovi ÚVO sa koaličná vláda nezhodla

24.05.2017 19:39

Všetko sa začne odznovu, vládu ani jeden z troch kandidátov na post šéfa Úradu pre verejné obstarávanie v stredu nepresvedčil.

ministerstvo obrany

Vojenské hodnosti udelené politikom preverujú

24.05.2017 18:48

Vojenské hodnosti, ktoré udelil krátko pred parlamentnými voľbami v roku 2016 bývalý minister obrany Martin Glváč (Smer), možno nie sú platné.

Artur Bekmatov

Štatistiky blogu

Počet článkov: 53
Celková čítanosť: 186079x
Priemerná čítanosť článkov: 3511x

Autor blogu

Kategórie