Založ si blog

Keď nacionalisti zabudnú na najväčšieho národného hrdinu

Myslím, že sme si už všetci zvykli na každoročné stretnutie nacionalistov v Bratislave pri príležitosti 14. marca, vzniku vojnového Slovenského štátu. Zdá sa, že časy, keď ťažkoodenci museli strážiť stovky holohlavých mužov a keď polícia odvádzala teatrálne sa zvíjajúceho Mariána Kotlebu do policajného auta, sú preč. Dnes sa tohto výročia zúčastnilo asi osem desiatok nacionalistov, napriek tomu však dostali priestor v Markíze, JOJke, či na mnohých spravodajských portáloch.

Tohtoročné výročie si národovci rozhodli pripomenúť 17.  marca. Podujatie sa opäť nieslo v duchu spomínania na vojnový štát a jeho prvého a jediného prezidenta Dr. Jozefa Tisa. Po presunutí sa na Martinský cintorín účastníci zhromaždenia položili vence a kvety k Tisovmu hrobu. Nebudem sa vyjadrovať k osobe Jozefa Tisa, každý má svoj názor a diskusie pod článkami o takýchto podujatiach sa doslova hemžia vyjadreniami, ako prezident zachraňoval Židov a uchránil slovenský národ tým, že presadil vytvorenie samostatného Slovenska.

Čo ma zarazilo na dnešku je obmedzenosť „ochrancov nášho národa, kultúry, jazyka a všetkého slovenského“. Títo ľudia si každoročne uctievajú ľudí ako Jozef Tiso, Andrej Hlinka, Ferdinand Ďurčanský (aby som im nekrivdil tak aj Ľudovíta Štúra), ale zabúdajú na väčšinu skutočných osobnosti slovenských dejín, ozajstných národných buditeľov a tvorcov našej kultúry.

Dnes, 17. marca, teda v deň, kedy si národovci pripomínali výročie vzniku slovenského štátu bolo 299. výročie popravenia nášho najvýznamnejšieho ľudového hrdinu Juraja Jánošíka, symbolu odporu chudobných proti bohatým. Deň pred tým sme si (my, ktorí nezabúdame) pripomenuli výročie narodenia najvýznamnejšieho folkloristu a rozprávkara Pavla Dobšinského. V rovnaký deň zomrel aj významný slovenský národný buditeľ, básnik a šíriteľ slovenských kníh Matej Hrebenda.

Čo dodať na záver? Snáď len to, že je smutné, keď ľudia pasujúci sa do role ochrancov všetkého slovenského vyjadrujú presvedčenie, že v roku 1939 nebola iná možnosť len samostatný štát, že iná možnosť by znamenal pre náš národ záhubu. Toto je ich viera v silu nášho národa? Ja sa necítim ako veľký nacionalista, či národniar, ale som presvedčený o tom, že slovenský národ by prežil aj bez vlastného štátu. Som presvedčený, že keď to naši predkovia dokázali vydržať stáročia bez vlastného štátu, dokázali by sme to aj cez vojnu.

Veľmi zarmucujúci je aj fakt, že nacionalisti preferujú pripomínanie si veľmi kontroverzných osobností, no pri tom úplne zabúdajú na osobnosti, ktorých miesto v slovenskej histórii je nespochybniteľné, a ktorí pre tento národ vykonali viac než ktokoľvek iný.

Artur Bekmatov

 

Slovenskí presstitúti v službách propagandy

12.09.2014

Pravidelne čítajúc správy a komentáre v slovenských médiách vidím, že spolu so zvyšovaním napätia medzi Ruskom a Západom sa názorová pluralita v slovenských médiách prepadá stále hlbšie viac »

Karol Polák: „Socializmus má k demokracii bližšie ako kapitalizmus. “

16.06.2014

Jeho nezameniteľný barytón približoval divákom v Československu počas niekoľkých desaťročí stovky športových prenosov. Bol pri všetkých úspechoch športovcov ČSSR. Napriek tomu, že jeho viac »

Novinárska servilnosť a voľby na Ukrajine a v Sýrii

05.06.2014

Z dôb socializmu je známy taký vtip na manipulačné praktiky vtedajšej žurnalistiky: „ Sovietsky vodca L.I. Brežnev si na návšteve USA dá preteky v behu na 100m s americkým prezidentom Jimmym viac »

Rex Tillerson,

Americkí ministri mieria do Mexika 'žehliť' Trumpove spory

22.02.2017 21:39

Americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson a minister pre vnútornú bezpečnosť John Kelly mieria na diplomatickú misiu do Mexika.

utečenci, loď

Neďaleko líbyjského pobrežia sa zrejme utopilo viac ako 100 migrantov

22.02.2017 21:18

Viac ako 100 migrantov prišlo o život, keď sa s nimi pri líbyjskom pobreží potopila loď.

Tureckí vojaci

Turecká armáda povolila vojačkám nosiť islamskú pokrývku hlavy

22.02.2017 20:09

Turecká armáda zmenila svoje predpisy a umožnila príslušníčkam ozbrojených síl nosiť pri výkone služby islamskú pokrývku hlavy.

matica

Video Matice o fašistickom štáte preverí prokurátor

22.02.2017 20:00

Matica slovenská sa podľa historika Adama Hudeka každý rok pokúša nejakým spôsobom ospravedlňovať alebo oslavovať vojnový Slovenský štát.

Artur Bekmatov

Štatistiky blogu

Počet článkov: 53
Celková čítanosť: 181981x
Priemerná čítanosť článkov: 3434x

Autor blogu

Kategórie