Založ si blog

Keď nacionalisti zabudnú na najväčšieho národného hrdinu

Myslím, že sme si už všetci zvykli na každoročné stretnutie nacionalistov v Bratislave pri príležitosti 14. marca, vzniku vojnového Slovenského štátu. Zdá sa, že časy, keď ťažkoodenci museli strážiť stovky holohlavých mužov a keď polícia odvádzala teatrálne sa zvíjajúceho Mariána Kotlebu do policajného auta, sú preč. Dnes sa tohto výročia zúčastnilo asi osem desiatok nacionalistov, napriek tomu však dostali priestor v Markíze, JOJke, či na mnohých spravodajských portáloch.

Tohtoročné výročie si národovci rozhodli pripomenúť 17.  marca. Podujatie sa opäť nieslo v duchu spomínania na vojnový štát a jeho prvého a jediného prezidenta Dr. Jozefa Tisa. Po presunutí sa na Martinský cintorín účastníci zhromaždenia položili vence a kvety k Tisovmu hrobu. Nebudem sa vyjadrovať k osobe Jozefa Tisa, každý má svoj názor a diskusie pod článkami o takýchto podujatiach sa doslova hemžia vyjadreniami, ako prezident zachraňoval Židov a uchránil slovenský národ tým, že presadil vytvorenie samostatného Slovenska.

Čo ma zarazilo na dnešku je obmedzenosť „ochrancov nášho národa, kultúry, jazyka a všetkého slovenského“. Títo ľudia si každoročne uctievajú ľudí ako Jozef Tiso, Andrej Hlinka, Ferdinand Ďurčanský (aby som im nekrivdil tak aj Ľudovíta Štúra), ale zabúdajú na väčšinu skutočných osobnosti slovenských dejín, ozajstných národných buditeľov a tvorcov našej kultúry.

Dnes, 17. marca, teda v deň, kedy si národovci pripomínali výročie vzniku slovenského štátu bolo 299. výročie popravenia nášho najvýznamnejšieho ľudového hrdinu Juraja Jánošíka, symbolu odporu chudobných proti bohatým. Deň pred tým sme si (my, ktorí nezabúdame) pripomenuli výročie narodenia najvýznamnejšieho folkloristu a rozprávkara Pavla Dobšinského. V rovnaký deň zomrel aj významný slovenský národný buditeľ, básnik a šíriteľ slovenských kníh Matej Hrebenda.

Čo dodať na záver? Snáď len to, že je smutné, keď ľudia pasujúci sa do role ochrancov všetkého slovenského vyjadrujú presvedčenie, že v roku 1939 nebola iná možnosť len samostatný štát, že iná možnosť by znamenal pre náš národ záhubu. Toto je ich viera v silu nášho národa? Ja sa necítim ako veľký nacionalista, či národniar, ale som presvedčený o tom, že slovenský národ by prežil aj bez vlastného štátu. Som presvedčený, že keď to naši predkovia dokázali vydržať stáročia bez vlastného štátu, dokázali by sme to aj cez vojnu.

Veľmi zarmucujúci je aj fakt, že nacionalisti preferujú pripomínanie si veľmi kontroverzných osobností, no pri tom úplne zabúdajú na osobnosti, ktorých miesto v slovenskej histórii je nespochybniteľné, a ktorí pre tento národ vykonali viac než ktokoľvek iný.

Artur Bekmatov

 

Slovenskí presstitúti v službách propagandy

12.09.2014

Pravidelne čítajúc správy a komentáre v slovenských médiách vidím, že spolu so zvyšovaním napätia medzi Ruskom a Západom sa názorová pluralita v slovenských médiách prepadá stále hlbšie viac »

Karol Polák: „Socializmus má k demokracii bližšie ako kapitalizmus. “

16.06.2014

Jeho nezameniteľný barytón približoval divákom v Československu počas niekoľkých desaťročí stovky športových prenosov. Bol pri všetkých úspechoch športovcov ČSSR. Napriek tomu, že jeho viac »

Novinárska servilnosť a voľby na Ukrajine a v Sýrii

05.06.2014

Z dôb socializmu je známy taký vtip na manipulačné praktiky vtedajšej žurnalistiky: „ Sovietsky vodca L.I. Brežnev si na návšteve USA dá preteky v behu na 100m s americkým prezidentom Jimmym viac »

demonštrácia, protest, trump,

V Bruseli pochodovalo proti Trumpovi 6-tisíc demonštrantov

24.05.2017 22:16

Proti návšteve prezidenta USA Donalda Trumpa v belgickom hlavnom meste Brusel protestovalo podľa informácií tamojšej polície okolo 6 000 ľudí.

súdna rada,

Rozhodnutie sudcov môže ovplyvniť jesenné voľby

24.05.2017 20:00

Výsledok, ktorý celú justíciu prekvapil. Zo súboja dvoch sudcovských organizácií vyšlo víťazne Združenie sudcov Slovenska, ktorého nominanti do Súdnej rady uspeli všetci.

úvo, méry, kubovič, táborská,

Na šéfovi ÚVO sa koaličná vláda nezhodla

24.05.2017 19:39

Všetko sa začne odznovu, vládu ani jeden z troch kandidátov na post šéfa Úradu pre verejné obstarávanie v stredu nepresvedčil.

ministerstvo obrany

Vojenské hodnosti udelené politikom preverujú

24.05.2017 18:48

Vojenské hodnosti, ktoré udelil krátko pred parlamentnými voľbami v roku 2016 bývalý minister obrany Martin Glváč (Smer), možno nie sú platné.

Artur Bekmatov

Štatistiky blogu

Počet článkov: 53
Celková čítanosť: 186104x
Priemerná čítanosť článkov: 3511x

Autor blogu

Kategórie