Založ si blog

Keď nacionalisti zabudnú na najväčšieho národného hrdinu

Myslím, že sme si už všetci zvykli na každoročné stretnutie nacionalistov v Bratislave pri príležitosti 14. marca, vzniku vojnového Slovenského štátu. Zdá sa, že časy, keď ťažkoodenci museli strážiť stovky holohlavých mužov a keď polícia odvádzala teatrálne sa zvíjajúceho Mariána Kotlebu do policajného auta, sú preč. Dnes sa tohto výročia zúčastnilo asi osem desiatok nacionalistov, napriek tomu však dostali priestor v Markíze, JOJke, či na mnohých spravodajských portáloch.

Tohtoročné výročie si národovci rozhodli pripomenúť 17.  marca. Podujatie sa opäť nieslo v duchu spomínania na vojnový štát a jeho prvého a jediného prezidenta Dr. Jozefa Tisa. Po presunutí sa na Martinský cintorín účastníci zhromaždenia položili vence a kvety k Tisovmu hrobu. Nebudem sa vyjadrovať k osobe Jozefa Tisa, každý má svoj názor a diskusie pod článkami o takýchto podujatiach sa doslova hemžia vyjadreniami, ako prezident zachraňoval Židov a uchránil slovenský národ tým, že presadil vytvorenie samostatného Slovenska.

Čo ma zarazilo na dnešku je obmedzenosť „ochrancov nášho národa, kultúry, jazyka a všetkého slovenského“. Títo ľudia si každoročne uctievajú ľudí ako Jozef Tiso, Andrej Hlinka, Ferdinand Ďurčanský (aby som im nekrivdil tak aj Ľudovíta Štúra), ale zabúdajú na väčšinu skutočných osobnosti slovenských dejín, ozajstných národných buditeľov a tvorcov našej kultúry.

Dnes, 17. marca, teda v deň, kedy si národovci pripomínali výročie vzniku slovenského štátu bolo 299. výročie popravenia nášho najvýznamnejšieho ľudového hrdinu Juraja Jánošíka, symbolu odporu chudobných proti bohatým. Deň pred tým sme si (my, ktorí nezabúdame) pripomenuli výročie narodenia najvýznamnejšieho folkloristu a rozprávkara Pavla Dobšinského. V rovnaký deň zomrel aj významný slovenský národný buditeľ, básnik a šíriteľ slovenských kníh Matej Hrebenda.

Čo dodať na záver? Snáď len to, že je smutné, keď ľudia pasujúci sa do role ochrancov všetkého slovenského vyjadrujú presvedčenie, že v roku 1939 nebola iná možnosť len samostatný štát, že iná možnosť by znamenal pre náš národ záhubu. Toto je ich viera v silu nášho národa? Ja sa necítim ako veľký nacionalista, či národniar, ale som presvedčený o tom, že slovenský národ by prežil aj bez vlastného štátu. Som presvedčený, že keď to naši predkovia dokázali vydržať stáročia bez vlastného štátu, dokázali by sme to aj cez vojnu.

Veľmi zarmucujúci je aj fakt, že nacionalisti preferujú pripomínanie si veľmi kontroverzných osobností, no pri tom úplne zabúdajú na osobnosti, ktorých miesto v slovenskej histórii je nespochybniteľné, a ktorí pre tento národ vykonali viac než ktokoľvek iný.

Artur Bekmatov

 

Slovenskí presstitúti v službách propagandy

12.09.2014

Pravidelne čítajúc správy a komentáre v slovenských médiách vidím, že spolu so zvyšovaním napätia medzi Ruskom a Západom sa názorová pluralita v slovenských médiách prepadá stále hlbšie viac »

Karol Polák: „Socializmus má k demokracii bližšie ako kapitalizmus. “

16.06.2014

Jeho nezameniteľný barytón približoval divákom v Československu počas niekoľkých desaťročí stovky športových prenosov. Bol pri všetkých úspechoch športovcov ČSSR. Napriek tomu, že jeho viac »

Novinárska servilnosť a voľby na Ukrajine a v Sýrii

05.06.2014

Z dôb socializmu je známy taký vtip na manipulačné praktiky vtedajšej žurnalistiky: „ Sovietsky vodca L.I. Brežnev si na návšteve USA dá preteky v behu na 100m s americkým prezidentom Jimmym viac »

Nadácia Aigyptos

Nadácia Aigyptos

27.03.2017 23:12

Nadácia Aigyptos podporuje rozvoj slovenskej egyptológie. Je platformou pre odborníkov i laikov, ktorí sa zaujímajú o históriu a kultúru starovekého Egypta.

Asociácia polio v SR - RŠO SZTP

27.03.2017 22:58

Sme republiková špecifická organizácia Slovenského zväzu telesne postihnutých združujúca ľudí, ktorí v ranom detstve prekonali detskú obrnu (poliomyelitídu).

Thomas de Maiziere

De Maiziere pohrozil krajinám, ktoré nechcú odmietnutých migrantov

27.03.2017 22:42

Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere požaduje vyvodenie dôsledkov pre krajiny, ktoré nechcú prijať odmietnutých migrantov.

Kiska, Izrael, lekár, operácia, Haifa

Kiska na návšteve Izraela: Zdieľanie skúseností je cestou k úspechu

27.03.2017 22:21

Unikátna univerzita musí mať špičkových študentov a profesorov, musí slúžiť štátu, spoločnosti a meniť ju. Uviedol Kiska na pôde technickej univerzity Technion v Haife.

Artur Bekmatov

Štatistiky blogu

Počet článkov: 53
Celková čítanosť: 183897x
Priemerná čítanosť článkov: 3470x

Autor blogu

Kategórie