Založ si blog

Muž, ktorého zavraždil kapitalizmus

„Smrť jedného muža je tragédia. Smrť miliónov mužov je štatistika.“ Tento výrok povedal J.V. Stalin. Mnoho ľudí ho vníma ako cynický, mnohí politici, aktivisti, tvorcovia dokumentov ho odsudzujú a chvália sa tým, že vyznávajú hodnoty dnešného kapitalizmu, ktorý ponímajú ako demokraciu. Neprekáža im, že pri prezentácii našich moderných dejín, či už je to v dokumentárnych filmoch, televíznych reportážach, článkoch, knihách a pod, je využívaný práve tento princíp –  ukážte ľuďom tragédiu konkrétneho človeka, pretože práve to u ľudí vyvolá potrebné negatívne reakcie. Ukážte ľuďom tvár dotyčného, povedzte im jeho meno.

Výsledok je bravúrny. Žijeme v dobe najtvrdšieho antikomunizmu, kedy mladá generácia preberá názor, že počas vlády komunistov sa len špicľovalo, odsudzovali a vraždili sa nepohodlní ľudia, príp. že sa 40 rokov len strieľalo na hraniciach.

Ale čo si tak ukázať konkrétnu obeť súčasného systému? Čo si tak uviesť nedávnu tragédiu, konkrétneho muža?

Spomeniete si čo ste robili včera (streda) okolo deviatej hodiny? Niektorí z vás, sa ponáhľali do práce, zaviesť dieťa do škôlky, možno ste spali, robili si raňajky alebo ste skladali štátne skúšky z angličtiny, tak ako ja. V tom čase v Aténach, neďaleko vchodu do stanice metra na Námestí ústavy, kde sa nachádza grécky parlament, stál starý muž, dôchodca, bývalý lekárnik. Mal 77 rokov, vek kedy si človek má už len užívať bezstarostnú jeseň života. Bol ženatý a mal jednu dcéru. Prežil druhú svetovú vojnu, občiansku vojnu, monarchiu aj vládu vojenskej junty. Nič z toho ho nepoznačilo tak, ako dôsledky súčasnej finančnej krízy.

Dimitris Christoulas stál neďaleko metra, pri strome na jednej z trávnatých plôch námestia a pozoroval stovky náhliacich sa ľudí. Vo vrecku mal pištoľ. Ťažko povedať, o čom rozmýšľal, to už nezistíme. Vieme len, že po chvíli vytiahol zbraň a niekoľko krát zakričal, že nechce svojim deťom zanechať dlhy. Vyslúžil si tým pozornosť časti okoloidúcich, ďalšia časť stále kráčala bez povšimnutia. Potom si Dimitris namieril pištoľou na hlavu a stlačil spúšť. Teraz si už získal pozornosť aj tých, ktorí pred chvíľou okolo neho len mlčky prechádzali.

Okamžite bola privolaná sanitka, ktorá Christoulasa odviezla do nemocnice, no žiaľ, zranenie bolo smrteľné a lekári mu nedokázali pomôcť.

Znížený dôchodok a dlhy. To bol dôvod, prečo Dimitris už nevedel ako ďalej, a preto siahol po tom najzúfalejšom riešení, po samovražde. Nechcel sa dostať do otroctva bánk a finančných inštitúcií, preto sa zachoval podľa národného sloganu Grécka – Sloboda alebo smrť!

Dimitris nechal list na rozlúčku:

„Tsolakoglouvská vláda* zničila všetky možnosti pre moje prežitie, ktoré záviselo od dôstojnej penzie. Dôchodkové poistenie som si platil sám bez pomoci štátu dlhých 35 rokov. Preto, že mi pokročilý vek neumožňuje dynamicky reagovať (ale ak by sa grécky človek chytil Kalašnikova, stál by som hneď za ním), nevidím iné riešenie ako dôstojný koniec svojho života. Nechcem sa vidieť, ako prehrabávam odpadkové koše, aby som našiel jedlo k prežitiu. Verím, že mladí ľudia bez budúcnosti sa jedného dňa chopia zbraní a nechajú odvisnúť zradcov tejto krajiny na námestí Syntagma tak, ako to spravili Taliani s Mussolinim v roku 1945.“

Strom, pri ktorom si Dimitris siahol na život sa v priebehu utorka zmenil na improvizovaný oltár, kde si Gréci prichádzajú uctiť jeho pamiatku. Prichádzali a prichádzajú napriek tomu, že ho nepoznali, napriek tomu, že ho v živote nevideli. Prišli a nechali na strome odkaz, položili kvety alebo zapálili sviečku, pretože bol jedným z nich – bol obyčajným Grékom, ktorého už niekoľko rokov ničili dôsledky kapitalistickej krízy.

S prichádzajúcim súmrakom sa začali pred gréckym parlamentom schádzať stovky nahnevaných demonštrantov a pokojný priebeh protestu dlho nevydržal. Vzduchom začali lietať kamene a zápalné fľaše. Polícia zase odpovedala slzným plynom a protesty potlačila. Protesty však prebehli aj dnes a avizované sú aj na ďalšie dni.

Nechcem zneužívať smrť pána Christoulasa, chcem len poukázať na praktiky médií, ich majiteľov, dokumentaristov, politikov a ďalších ľudí pri prezentovaní obdobia z našej nedávnej histórie. Rodine pána Christoulasa vyjadrujem úprimnú sústrasť. Zároveň verím, že jeho smrť nebude úplne zbytočná a otvorí mnohým ľuďom oči. Otázne je, či sa tak neudeje za príliš vysokú cenu, pretože, ako povedal Ernesto Che Guevara: „Život jedného človeka je milión krát hodnotnejší ako všetok majetok najbohatšieho muža planéty“.

*Tsolakoglou – grécky premiér v čase druhej svetovej vojny, ktorý dovolili vstup nemeckých vojsk do Grécka a krajina stála na strane Osi.

Artur Bekmatov

 

 

Slovenskí presstitúti v službách propagandy

12.09.2014

Pravidelne čítajúc správy a komentáre v slovenských médiách vidím, že spolu so zvyšovaním napätia medzi Ruskom a Západom sa názorová pluralita v slovenských médiách prepadá stále hlbšie viac »

Karol Polák: „Socializmus má k demokracii bližšie ako kapitalizmus. “

16.06.2014

Jeho nezameniteľný barytón približoval divákom v Československu počas niekoľkých desaťročí stovky športových prenosov. Bol pri všetkých úspechoch športovcov ČSSR. Napriek tomu, že jeho viac »

Novinárska servilnosť a voľby na Ukrajine a v Sýrii

05.06.2014

Z dôb socializmu je známy taký vtip na manipulačné praktiky vtedajšej žurnalistiky: „ Sovietsky vodca L.I. Brežnev si na návšteve USA dá preteky v behu na 100m s americkým prezidentom Jimmym viac »

Gazprom

Nord Stream 2 je reálnejší. Polovicu plynovodu zaplatia západné firmy

25.04.2017 06:19

Na výstavbu plynovodu Nord Stream 2, ktorý obchádza Ukrajinu a Slovensko, sa našli peniaze. Polovicu nákladov zaplatia veľké západné firmy.

Marine Le Pen

Le Penová sa dočasne vzdala vedenia Národného frontu

24.04.2017 22:27

Francúzska prezidentská kandidátka a šéfka ultrapravicového Národného frontu (FN) Marine Le Penová dočasne odstúpila z čela svojej strany. I

trump

Trump si pripomenul vyvražďovanie Arménov, slovo genocída nepoužil

24.04.2017 20:50

Zabíjanie Arménov osmanskými Turkami počas prvej svetovej vojny predstavuje jedno z najhorších masových zverstiev 20. storočia a "temnú kapitolu" v dejinách.

sady, ovocie, ovocné sady, jar, stromy, jarné mrazy, zmrznutá úroda,

Mrazivý apríl mení v sadoch pravidlá hry

24.04.2017 20:00

Nádej aj rozčarovanie sa zmocňujú ovocinárov a vinohradníkov, ktorí skúmajú v sadoch a viniciach škody na stromoch a kroch spôsobené minulotýždňovým mrazom.

Artur Bekmatov

Štatistiky blogu

Počet článkov: 53
Celková čítanosť: 184952x
Priemerná čítanosť článkov: 3490x

Autor blogu

Kategórie