Založ si blog

Politický väzeň EÚ – Algirdas Paleckis

Európska únia horlivo kritizuje vlády nečlenských krajín po celom svete – Čínu za nedodržiavanie ľudských práv a práv disidentov, či za utláčanie Tibetu. Kubu za zaobchádzanie s disidentmi a za politické represie. Kritizuje Bielorusko a Rusko za zaobchádzanie s opozíciou a v Líbyi opozíciu štedro podporovala v občianskej vojne. To isté sa najnovšie deje aj v Sýrii. Nehovoriac už o reakciách EÚ na dodržiavanie ľudských práv v KĽDR. EÚ a USA sú dnes akýmisi „dohliadačmi na celosvetovú morálku“, pri dodržiavaní ktorej jej pomáha „svetový policajt“ – NATO.

Tá istá Európska únia však zabúda dohliadať na dodržiavanie ľudských práv vo vlastných členských krajinách. Už sme si zvykli, alebo lepšie povedané, nevieme o tom, že v Lotyšsku a Estónsku môžu beztrestne pochodovať neonacisti s bývalými príslušníkmi lotyšských a estónskych légií SS. Nevieme ani o tom, že ruská menšina (ktorá v týchto republikách tvorí cca 20-35% obyvateľstva) je jazykovo diskriminovaná. Represie v pobaltských republikách však začínajú aj proti politickej opozícii. Pred vyše dvomi rokmi litovská konzervatívna vláda prijala zákon o popieraní zločinov sovietskeho režimu. Dôraz sa tu pri tom kladie na udalosti z 13. januára 1991, kedy vo Vilňuse pri zrážkach zo sovietskou armádou zahynulo 15 ľudí.

Oficiálne musíte súhlasiť s verziou, ktorú uznáva litovská vláda. V opačnom prípade vás môžu odsúdiť až na dva roky väzenia. A to je aj prípad litovského komunistického politika Algidarsa Paleckisa. Predseda Socialistického ľudového frontu sa odvážil v priamom prenose miestneho rádia povedať, že podľa neho nie všetci Litovci, ktorí zahynuli v 13. Januára 1991 zahynuli guľkami zo sovietskych zbraní.

Udalosti z januára 1991

Čo sa ale v januári 1991 v Litve stalo? V marci 1990 Litva vyhlásila nezávislosť a miestni lídri hnutia za nezávislosť vyhlásili, že v krajine prestala platiť Ústava ZSSR. O necelý rok, v januári 1991 sa začala situácia vyostrovať – v uliciach boli zástancovia nezávislosti aj jej odporcovia. 8-9. Januára do Litvy prišli špeciálne jednotky ministerstva vnútra. Deň na to, 10. januára M.S. Gorbačov odsúhlasil opatrenia vedúce k zrušeniu protiústavných krokov. Dve kolóny obrnenej techniky sa pohli k dvom cieľom – k televíznej veži a k ozbrojenému parlamentu vo Vilňuse. Pri oboch budovách sa zhromaždili stovky až tisíce demonštrantov. Útok parlamentu sa nekonal, no pri zrážkach s demonštrantami pred televíznou vežou zahynulo 15 ľudí – 14 demonštrantov a jeden príslušník vojsk MV. Tieto udalosti však ani po dvadsiatich rokoch nie sú vyjasnené. Litovská vláda tvrdí, že všetko sú to obete sovietskych vojakov, no ozývajú sa aj hlasy, že zo striech budov oproti televíznej veži strieľali neznámi ľudia do davu, provokatéri.

Algirdas Paleckis ako investigatívny žurnalista však spravil vlastné vyšetrovanie, našiel mnoho svedkov a kontaktoval niekoľko balistických expertov. Všetci potvrdili že v Januári 1991 sa v oblasti pohybovalo niekoľko ostreľovačov ktorí strieľali na Televízne centrum. Vzhľadom k záverom svojho vyšetrovania Paleckis verejne vyhlásil: “Vyzerá to tak, že v Januári 1991 naši národovci strieľali do vlastných ľudí.”

Na mieste sa našli napríklad guľky zbrane typu Mossin 1908, teda zbrane, ktorú sovietska armáda vyradila už niekoľko desaťročí pred tým. Druhú verziu v minulosti podporil aj litovský spisovateľ Vytautas Petkevičius, ktorý v rokoch 1993-1998 stál na čele výboru národnej bezpečnosti litovského Sejmu a mal možnosť nahliadnuť do dokumentov tykajúcich sa tragických udalosti z roku 1991.

Stíhanie pre vyslovenie názoru
Dnes je ale na túto tému v Litve zakázané diskutovať, aspoň verejne. V súkromí vám to nemôže nikto zakázať. A to porušil Paleckis. Vo vysielaní povedal svoj názor, že nie všetkých 14 obetí muselo zomrieť guľkou zo sovietskych samopalov. 7. Júna 2011 sa s ním začal súdny proces, v ktorom môže byť odsúdený až na dva roky väzenia. Práve v tento deň vyšlo pred budovu súdu vo Vilňuse niekoľko aktivistov, ktorí chceli poukázať na nespravodlivosť prenasledovania Algidarsa Paleckisa. Protesty sa v tom istom čase uskutočnili aj pred ambasádami Litvy v niekoľkých ďalších štátoch v Moskve, Kyjeve, Aténach ale aj v Petrohrade či ďalších ruských mestách. Súdny proces s Paleckisom je jasný dôkaz toho, že vláda v Litve dusí akýkoľvek boj za pravdu, samozrejme, ak to nie boj za tú „správnu“ pravdu. V praxi sa tak ukazuje, ako sa dodržiavajú dokumenty, ktorými sa EÚ riadi, vrátane Listiny základných práv Európskej únie. Tá hovorí okrem iného aj toto: „Každý má právo na slobodu prejavu. Toto právo zahrňuje slobodu zastávať názory a prijímať a rozširovať informácie alebo myšlienky bez zasahovania verejnej moci a bez ohľadu na hranice.“ Hlava II, čl. 11

Nie je to však nič platné, pretože Listina základných práv EÚ je v praxi podriadená zákonom členskej krajiny. A čo hovorí litovská ústava? V čl. 25 druhej hlavy litovskej ústavy sa píše:

„Človek má právo na svoje presvedčenia a ich slobodné vyznávanie. Človeku nesmú byť kladené prekážky pri hľadaní, dostávaní a rozširovaní informácií a ideí.

Sloboda vyznávať presvedčenia, dostávať a rozširovať informácie nemôže byť obmedzovaná inak, len zákonom, ak je to nevyhnutné pre ochranu zdravia, cti a dôstojnosti, súkromného života, mravnosti človeka alebo ústavného poriadku.

Sloboda vyznávať presvedčenia, dostávať a rozširovať informácie je nezlučiteľná s protizákonnými činnosťami – podnecovaním národnostnej, rasovej, náboženskej alebo sociálnej nenávisti, násilia a diskriminácie, klebetami a dezinformáciou.“

V litovskej ústave je jeden zaujímavý fakt – za protizákonnú činnosť sa považuje aj „podnecovanie sociálnej nenávisti“. Podľa toho je trestne postihnuteľné akékoľvek protestné hnutie  bojujúce proti bankárom či boháčom. Napríklad hnutie Occupy, ktoré hlása že 1% okráda 99% by mohlo byť klasifikované ako hnutie podnecujúce „sociálnu nenávisť“, čo je démonizujúce pomenovanie pravice pre triedny boj.

Čo sa ale týka prípadu Algidarsa Paleckisa v ústave sa v podstate píše to isté čo v listine práv EÚ, s tým rozdielom, že povoľuje tieto práva obmedziť zákonom. No zákon o popieraní zločinov sovietskeho režimu len ťažko spadá do ústavou vymedzených zákonov možných na obmedzenie práva na slobodu presvedčenia a informácií.

Paralela zo Slovenskom


Môžete si povedať, že Litva je ďaleko, že Slovenska sa to netýka, no to nie je pravda. Od 1. Septembra platí na Slovensku novela trestného zákonníka, tzv. zákon o popieraní zločinov komunizmu. A tento zákon je veľmi podobný tomu, ktorý prijali v Litve. Na prípade Algirdasa Paleckisa teda môžeme vidieť ako ľahko sa zo snahy o obranu demokracie môžeme dostať k prenasledovaniu za vyslovenie názoru.

Prvé pojednávanie voči Algirdasovi sa skončilo v jeho prospech. Následne bolo iniciované ďalšie pojednávanie, ktoré sa bude konať 12.6. vo Vilňuse. Zaujímavé je, kde sú teraz všetci horliví politici zastávajúci ľudské práva? Kde sú ľudskoprávne organizácie a novinári píšuci o porušovaní ľudských práv po celom svete? Mlčia a zatvárajú oči, zatiaľ čo pred súdom stojí človek, ktorý sa opovážil povedať, že sa niečo mohlo stať trochu inak, ako tvrdí súčasná vláda.

Artur Bekmatov

 

Slovenskí presstitúti v službách propagandy

12.09.2014

Pravidelne čítajúc správy a komentáre v slovenských médiách vidím, že spolu so zvyšovaním napätia medzi Ruskom a Západom sa názorová pluralita v slovenských médiách prepadá stále hlbšie viac »

Karol Polák: „Socializmus má k demokracii bližšie ako kapitalizmus. “

16.06.2014

Jeho nezameniteľný barytón približoval divákom v Československu počas niekoľkých desaťročí stovky športových prenosov. Bol pri všetkých úspechoch športovcov ČSSR. Napriek tomu, že jeho viac »

Novinárska servilnosť a voľby na Ukrajine a v Sýrii

05.06.2014

Z dôb socializmu je známy taký vtip na manipulačné praktiky vtedajšej žurnalistiky: „ Sovietsky vodca L.I. Brežnev si na návšteve USA dá preteky v behu na 100m s americkým prezidentom Jimmym viac »

Gazprom

Nord Stream 2 je reálnejší. Polovicu plynovodu zaplatia západné firmy

25.04.2017 06:19

Na výstavbu plynovodu Nord Stream 2, ktorý obchádza Ukrajinu a Slovensko, sa našli peniaze. Polovicu nákladov zaplatia veľké západné firmy.

Marine Le Pen

Le Penová sa dočasne vzdala vedenia Národného frontu

24.04.2017 22:27

Francúzska prezidentská kandidátka a šéfka ultrapravicového Národného frontu (FN) Marine Le Penová dočasne odstúpila z čela svojej strany. I

trump

Trump si pripomenul vyvražďovanie Arménov, slovo genocída nepoužil

24.04.2017 20:50

Zabíjanie Arménov osmanskými Turkami počas prvej svetovej vojny predstavuje jedno z najhorších masových zverstiev 20. storočia a "temnú kapitolu" v dejinách.

sady, ovocie, ovocné sady, jar, stromy, jarné mrazy, zmrznutá úroda,

Mrazivý apríl mení v sadoch pravidlá hry

24.04.2017 20:00

Nádej aj rozčarovanie sa zmocňujú ovocinárov a vinohradníkov, ktorí skúmajú v sadoch a viniciach škody na stromoch a kroch spôsobené minulotýždňovým mrazom.

Artur Bekmatov

Štatistiky blogu

Počet článkov: 53
Celková čítanosť: 184951x
Priemerná čítanosť článkov: 3490x

Autor blogu

Kategórie