Založ si blog

SLOTEX – ako to mohlo zájsť tak ďaleko?

Patríte medzi tých šťastnejších, ktorí majú v dnešnej dobe prácu? Skúste si predstaviť, že po celozávodnej dovolenke sa vrátite, no dozviete sa, že ste prepustený. Presne tak, ako všetci ostatní kolegovia. Toto sa stalo začiatkom týždňa šičkám vo vranovskom SLOTEXE. Až potom, ako podnik úplne padol, vyšli najavo neuveriteľné skutočnosti.

Prípad SLOTEXU je odpoveďou pre všetkých, ktorí volajú po pochopení ťažkej situácie podnikateľov, či po ďalšom obmedzení práv zamestnancov. Postup majiteľa prekrásne odhaľuje, ako sa chová zamestnávateľ, ak jeho zamestnanci „majú pochopenie pre ťažké časy“, inak povedané, keď držia hubu a krok. Šičky nedostali mzdu za jún, júl a august. Mali pochopenie pre „zložitú situáciu v podniku“, boli ticho a pracovali. Ako sa im majiteľ odmenil? Vyhodil ich na dlažbu bez toho, aby im dal o tom včas vedieť. To je odmena za ich pochopenie? Prípad SLOTEXU nám ukazuje čo treba robiť, ak sú zamestnanci, čo i len trochu ukracovaní – treba jednať nekompromisne, tak nekompromisne ako jedná so zamestnancami ich zamestnávateľ!

Prípad SLOTEXU jasne ukazuje bezzubosť dnešných odborov. Pýtam sa, ako je možné, že na pracovisku odbory ani nefungovali a boli založené, až keď „išlo do tuhého“? Ako je možné, že v polovici augusta zástupca vedenia odborov vyhlasoval, že zamestnanci vstúpili do štrajkovej pohotovosti? Kedy konečne strasieme zo seba bremeno strachu a vstúpime do nekompromisného štrajku? Bez toho, aby sme museli prejsť fázou „ štrajkovej pohotovosti“, “výstražného štrajku“ a podobných nezmyslov? Prečo včerajší protestný pochod nebol zorganizovaný už pri meškaní júlovej výplaty alebo po vyhlásení štrajkovej pohotovosti?

Prípad SLOTEXU je odpoveďou pre všetkých, ktorí pred voľbami (prípadne aj po nich) vzhliadali k strane SMER-SD ako k ľavicovej strane. Ako vám SMER teraz pomôže?

Má parlamentnú väčšinu – zmení legislatívu tak, aby sa podobné prípady neopakovali?

Má obrovské finančné zdroje – využije aspoň minimálnu časť na to, aby pomohol Vranovčanom? Zaplatí im obhajcu v spore o nevyplatené mzdy?

Smer vytvoril jednofarebnú vládu, vytvorí nové pracovné miesta, ak áno, aké? Nebude to len ďalší investor nalákaný na daňové úľavy, ktorý dá našincom minimálnu mzdu a pri prvej príležitosti odsťahuje výrobu do lacnejších krajov? Toto sú sľubované ISTOTY?

Prípad SLOTEXU je odpoveďou na otázku ako (ne)funguje štát. Zahraničný investor si doslova roky neplnil svoje záväzky voči Sociálnej a Zdravotnej poisťovni. Aký bol ich postup? Upomienky, postúpenia exekútorovi, ktorý vymohol len zlomok dlhu. Skús ty, milý čitateľ, meškať  s platbou nájomného, s odvedením daní a pod. Na tebe si úrady zgustnú behom pár dní, no ak si KAPITALISTA, postihu sa môžeš úspešne vyhnúť.

Prípad SLOTEXU ukázal, že triedny boj nepatrí minulosti. Naopak, je aktuálnejší ako kedykoľvek pred tým, len pracujúci sa boja, sú rozdelení, panuje medzi nimi rivalita a nedôvera. Preto šičky boli v tejto bitke na hlavu porazené.

Základom je uvedomiť si, že môj kolega má rovnaké pracovné problémy ako ja, že máme spoločného pošliapavateľa našich práv. Ak si to uvedomíte, ste len krok od toho, aby ste prestali medzi sebou súperiť a začali si navzájom veriť. Keď sa môžete spoľahnúť jeden na druhého, opadne z vás strach a môžete jednotne bojovať za lepšie podmienky, za vyššiu mzdu, alebo len za obyčajné práva, ktoré vám vyplývajú z pracovnej zmluvy a zákonov. Bojovať sa dá však len vtedy ak ste jednotní, pretože aj dnes, po 150 rokoch platí Marxove:

„Pracujúci nemajú žiadnu moc, len moc svojho zjednotenia sa!“

 

Slovenskí presstitúti v službách propagandy

12.09.2014

Pravidelne čítajúc správy a komentáre v slovenských médiách vidím, že spolu so zvyšovaním napätia medzi Ruskom a Západom sa názorová pluralita v slovenských médiách prepadá stále hlbšie viac »

Karol Polák: „Socializmus má k demokracii bližšie ako kapitalizmus. “

16.06.2014

Jeho nezameniteľný barytón približoval divákom v Československu počas niekoľkých desaťročí stovky športových prenosov. Bol pri všetkých úspechoch športovcov ČSSR. Napriek tomu, že jeho viac »

Novinárska servilnosť a voľby na Ukrajine a v Sýrii

05.06.2014

Z dôb socializmu je známy taký vtip na manipulačné praktiky vtedajšej žurnalistiky: „ Sovietsky vodca L.I. Brežnev si na návšteve USA dá preteky v behu na 100m s americkým prezidentom Jimmym viac »

Nadácia Aigyptos

Nadácia Aigyptos

27.03.2017 23:12

Nadácia Aigyptos podporuje rozvoj slovenskej egyptológie. Je platformou pre odborníkov i laikov, ktorí sa zaujímajú o históriu a kultúru starovekého Egypta.

Asociácia polio v SR - RŠO SZTP

27.03.2017 22:58

Sme republiková špecifická organizácia Slovenského zväzu telesne postihnutých združujúca ľudí, ktorí v ranom detstve prekonali detskú obrnu (poliomyelitídu).

Thomas de Maiziere

De Maiziere pohrozil krajinám, ktoré nechcú odmietnutých migrantov

27.03.2017 22:42

Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere požaduje vyvodenie dôsledkov pre krajiny, ktoré nechcú prijať odmietnutých migrantov.

Kiska, Izrael, lekár, operácia, Haifa

Kiska na návšteve Izraela: Zdieľanie skúseností je cestou k úspechu

27.03.2017 22:21

Unikátna univerzita musí mať špičkových študentov a profesorov, musí slúžiť štátu, spoločnosti a meniť ju. Uviedol Kiska na pôde technickej univerzity Technion v Haife.

Artur Bekmatov

Štatistiky blogu

Počet článkov: 53
Celková čítanosť: 183876x
Priemerná čítanosť článkov: 3469x

Autor blogu

Kategórie