Založ si blog

SLOTEX – ako to mohlo zájsť tak ďaleko?

Patríte medzi tých šťastnejších, ktorí majú v dnešnej dobe prácu? Skúste si predstaviť, že po celozávodnej dovolenke sa vrátite, no dozviete sa, že ste prepustený. Presne tak, ako všetci ostatní kolegovia. Toto sa stalo začiatkom týždňa šičkám vo vranovskom SLOTEXE. Až potom, ako podnik úplne padol, vyšli najavo neuveriteľné skutočnosti.

Prípad SLOTEXU je odpoveďou pre všetkých, ktorí volajú po pochopení ťažkej situácie podnikateľov, či po ďalšom obmedzení práv zamestnancov. Postup majiteľa prekrásne odhaľuje, ako sa chová zamestnávateľ, ak jeho zamestnanci „majú pochopenie pre ťažké časy“, inak povedané, keď držia hubu a krok. Šičky nedostali mzdu za jún, júl a august. Mali pochopenie pre „zložitú situáciu v podniku“, boli ticho a pracovali. Ako sa im majiteľ odmenil? Vyhodil ich na dlažbu bez toho, aby im dal o tom včas vedieť. To je odmena za ich pochopenie? Prípad SLOTEXU nám ukazuje čo treba robiť, ak sú zamestnanci, čo i len trochu ukracovaní – treba jednať nekompromisne, tak nekompromisne ako jedná so zamestnancami ich zamestnávateľ!

Prípad SLOTEXU jasne ukazuje bezzubosť dnešných odborov. Pýtam sa, ako je možné, že na pracovisku odbory ani nefungovali a boli založené, až keď „išlo do tuhého“? Ako je možné, že v polovici augusta zástupca vedenia odborov vyhlasoval, že zamestnanci vstúpili do štrajkovej pohotovosti? Kedy konečne strasieme zo seba bremeno strachu a vstúpime do nekompromisného štrajku? Bez toho, aby sme museli prejsť fázou „ štrajkovej pohotovosti“, “výstražného štrajku“ a podobných nezmyslov? Prečo včerajší protestný pochod nebol zorganizovaný už pri meškaní júlovej výplaty alebo po vyhlásení štrajkovej pohotovosti?

Prípad SLOTEXU je odpoveďou pre všetkých, ktorí pred voľbami (prípadne aj po nich) vzhliadali k strane SMER-SD ako k ľavicovej strane. Ako vám SMER teraz pomôže?

Má parlamentnú väčšinu – zmení legislatívu tak, aby sa podobné prípady neopakovali?

Má obrovské finančné zdroje – využije aspoň minimálnu časť na to, aby pomohol Vranovčanom? Zaplatí im obhajcu v spore o nevyplatené mzdy?

Smer vytvoril jednofarebnú vládu, vytvorí nové pracovné miesta, ak áno, aké? Nebude to len ďalší investor nalákaný na daňové úľavy, ktorý dá našincom minimálnu mzdu a pri prvej príležitosti odsťahuje výrobu do lacnejších krajov? Toto sú sľubované ISTOTY?

Prípad SLOTEXU je odpoveďou na otázku ako (ne)funguje štát. Zahraničný investor si doslova roky neplnil svoje záväzky voči Sociálnej a Zdravotnej poisťovni. Aký bol ich postup? Upomienky, postúpenia exekútorovi, ktorý vymohol len zlomok dlhu. Skús ty, milý čitateľ, meškať  s platbou nájomného, s odvedením daní a pod. Na tebe si úrady zgustnú behom pár dní, no ak si KAPITALISTA, postihu sa môžeš úspešne vyhnúť.

Prípad SLOTEXU ukázal, že triedny boj nepatrí minulosti. Naopak, je aktuálnejší ako kedykoľvek pred tým, len pracujúci sa boja, sú rozdelení, panuje medzi nimi rivalita a nedôvera. Preto šičky boli v tejto bitke na hlavu porazené.

Základom je uvedomiť si, že môj kolega má rovnaké pracovné problémy ako ja, že máme spoločného pošliapavateľa našich práv. Ak si to uvedomíte, ste len krok od toho, aby ste prestali medzi sebou súperiť a začali si navzájom veriť. Keď sa môžete spoľahnúť jeden na druhého, opadne z vás strach a môžete jednotne bojovať za lepšie podmienky, za vyššiu mzdu, alebo len za obyčajné práva, ktoré vám vyplývajú z pracovnej zmluvy a zákonov. Bojovať sa dá však len vtedy ak ste jednotní, pretože aj dnes, po 150 rokoch platí Marxove:

„Pracujúci nemajú žiadnu moc, len moc svojho zjednotenia sa!“

 

Slovenskí presstitúti v službách propagandy

12.09.2014

Pravidelne čítajúc správy a komentáre v slovenských médiách vidím, že spolu so zvyšovaním napätia medzi Ruskom a Západom sa názorová pluralita v slovenských médiách prepadá stále hlbšie viac »

Karol Polák: „Socializmus má k demokracii bližšie ako kapitalizmus. “

16.06.2014

Jeho nezameniteľný barytón približoval divákom v Československu počas niekoľkých desaťročí stovky športových prenosov. Bol pri všetkých úspechoch športovcov ČSSR. Napriek tomu, že jeho viac »

Novinárska servilnosť a voľby na Ukrajine a v Sýrii

05.06.2014

Z dôb socializmu je známy taký vtip na manipulačné praktiky vtedajšej žurnalistiky: „ Sovietsky vodca L.I. Brežnev si na návšteve USA dá preteky v behu na 100m s americkým prezidentom Jimmym viac »

demonštrácia, protest, trump,

V Bruseli pochodovalo proti Trumpovi 6-tisíc demonštrantov

24.05.2017 22:16

Proti návšteve prezidenta USA Donalda Trumpa v belgickom hlavnom meste Brusel protestovalo podľa informácií tamojšej polície okolo 6 000 ľudí.

súdna rada,

Rozhodnutie sudcov môže ovplyvniť jesenné voľby

24.05.2017 20:00

Výsledok, ktorý celú justíciu prekvapil. Zo súboja dvoch sudcovských organizácií vyšlo víťazne Združenie sudcov Slovenska, ktorého nominanti do Súdnej rady uspeli všetci.

úvo, méry, kubovič, táborská,

Na šéfovi ÚVO sa koaličná vláda nezhodla

24.05.2017 19:39

Všetko sa začne odznovu, vládu ani jeden z troch kandidátov na post šéfa Úradu pre verejné obstarávanie v stredu nepresvedčil.

ministerstvo obrany

Vojenské hodnosti udelené politikom preverujú

24.05.2017 18:48

Vojenské hodnosti, ktoré udelil krátko pred parlamentnými voľbami v roku 2016 bývalý minister obrany Martin Glváč (Smer), možno nie sú platné.

Artur Bekmatov

Štatistiky blogu

Počet článkov: 53
Celková čítanosť: 186094x
Priemerná čítanosť článkov: 3511x

Autor blogu

Kategórie