Založ si blog

Červený október v Čechách

České krajské voľby označované aj ako referendum o súhlase obyvateľstva s politikou pravicovej vlády priniesli viacero prekvapení.

Medzi najväčšie patrí nečakane dobrý výsledok komunistov, ktorí skončili na druhom mieste. Za víťaznými sociálnymi demokratmi zaostali len o tri percentá.

Napriek prvenstvu ČSSD za víťazov ich pokladať nemožno. V minulých voľbách zmiatli v krajoch svojich oponentov a všetky krajské zastupiteľstvá sa zafarbili do oranžova. Po víkende ale zostalo jasné, že vo všetkých zastupiteľstvách stratili, väčšinou na úkor komunistov. Ešte väčšiu facku utŕžila pravica. Napriek tomu, že najsilnejšia vládna strana ODS, vyhrala v Plzeňskom kraji, oproti minulým voľbám stratili takmer polovicu všetkých hlasov a občania svojou (ne)voľbou jasne vyjadrili svoj postoj k politike Nečasovej vlády.

Čo môže priniesť úspech komunistov?

Po ohlásení prvých výsledkov sa zo strany pravice začali ozývať hlasy spochybňujúce úsudok voličov KSČM, legitimitu volieb poznačených nízkou účasťou, či legitimitu samotnej strany.

Spolu s nárastom KSČM môže nastať rozkol v jej konkurencii na ľavom spektre, v ČSSD. Čím silnejší komunisti budú, tým atraktívnejšie sa budú pre sociálnych demokratov javiť ako potenciálni partneri. Nie však pre všetkých. Bohumínske uznesenie z porevolučných dôb striktne zakazuje spoluprácu s komunistami na vládnej úrovni. Tak sa môže stať, že ČSSD sa rozdelí na tých, ktorí s komunistami spolupracovať chcú a na tých, ktorí to budú odmietať.

Na pravom spektre môže táto facka priniesť paradoxne jednotu. Posledné roky boli vo vládnej koalícii poznačené spormi, kauzami  a vláda už niekoľkokrát unikla hrozbe odvolania. Úspech ľavice môže preto pôsobiť ako nový tmel medzi koaličnými partnermi, ktorí v záujme odvrátenia hrozby predčasných volieb, v ktorých by ich ľavica rozdrvila odsunú svoje spory načas bokom.

KSČM – jediná strana bez škandálov

Dlhodobá ignorancia KSČM zo strany ostatných politických subjektov spôsobila, že ako jediná strana zostala s čistými rukami, bez škandálov a afér, ktoré dokážu voliča znechutiť viac, ako to najtuhšie uťahovanie opaskov. Bez ohľadu na to, či komunisti dostali hlasy protestné alebo hlasy presvedčených komunistov, je jasné, že Česi hľadajú alternatívu a vidia ju práve v komunistoch. Pravica sa po úspechu KSČM otriasa a tvrdí, že ľudia volili komunistov, pretože zabúdajú. Ja tvrdím, že ľudia volia komunistov nie preto, že by zabúdali, ale preto, že si ešte pamätajú.

Artur Bekmatov

 

Slovenskí presstitúti v službách propagandy

12.09.2014

Pravidelne čítajúc správy a komentáre v slovenských médiách vidím, že spolu so zvyšovaním napätia medzi Ruskom a Západom sa názorová pluralita v slovenských médiách prepadá stále hlbšie viac »

Karol Polák: „Socializmus má k demokracii bližšie ako kapitalizmus. “

16.06.2014

Jeho nezameniteľný barytón približoval divákom v Československu počas niekoľkých desaťročí stovky športových prenosov. Bol pri všetkých úspechoch športovcov ČSSR. Napriek tomu, že jeho viac »

Novinárska servilnosť a voľby na Ukrajine a v Sýrii

05.06.2014

Z dôb socializmu je známy taký vtip na manipulačné praktiky vtedajšej žurnalistiky: „ Sovietsky vodca L.I. Brežnev si na návšteve USA dá preteky v behu na 100m s americkým prezidentom Jimmym viac »

demonštrácia, protest, trump,

V Bruseli pochodovalo proti Trumpovi 6-tisíc demonštrantov

24.05.2017 22:16

Proti návšteve prezidenta USA Donalda Trumpa v belgickom hlavnom meste Brusel protestovalo podľa informácií tamojšej polície okolo 6 000 ľudí.

súdna rada,

Rozhodnutie sudcov môže ovplyvniť jesenné voľby

24.05.2017 20:00

Výsledok, ktorý celú justíciu prekvapil. Zo súboja dvoch sudcovských organizácií vyšlo víťazne Združenie sudcov Slovenska, ktorého nominanti do Súdnej rady uspeli všetci.

úvo, méry, kubovič, táborská,

Na šéfovi ÚVO sa koaličná vláda nezhodla

24.05.2017 19:39

Všetko sa začne odznovu, vládu ani jeden z troch kandidátov na post šéfa Úradu pre verejné obstarávanie v stredu nepresvedčil.

ministerstvo obrany

Vojenské hodnosti udelené politikom preverujú

24.05.2017 18:48

Vojenské hodnosti, ktoré udelil krátko pred parlamentnými voľbami v roku 2016 bývalý minister obrany Martin Glváč (Smer), možno nie sú platné.

Artur Bekmatov

Štatistiky blogu

Počet článkov: 53
Celková čítanosť: 186093x
Priemerná čítanosť článkov: 3511x

Autor blogu

Kategórie