Založ si blog

„Ruky preč od Sýrie! “ znelo Bratislavou

Po mestách ako Moskva, Ankara, Praha, Minsk, Rím, Frankfurt, či New York sa demonštrácia proti zasahovaniu Západných mocností do vnútorných záležitostí Sýrie uskutočnila aj na Slovensku.

Na bratislavskom Námestí SNP sa už krátko po pol  štvrtej začali schádzať účastníci demonštrácie. Do štvrtej sa na námestí zhromaždilo okolo 70 ľudí, ďalšie desiatky stáli mimo námestia počúvajúc prejavy rečníkov.

Po oficiálnom otvorení podujatia sa slova ujal predseda Zväzu sýrskych študentov na Slovensku Ali Assad, ktorý zdôraznil, že sýrska vláda už od začiatku „povstania“ proti prezidentovi Assadovi uskutočnila niekoľko zásadných reforiem a ústupkov opozícií. Medzi ne patria napríklad zrušenie výnimočného stavu, vypracovanie nového volebného zákona, prebehnutie komunálnych a parlamentných volieb s účasťou mnohých politických strán a nezávislých kandidátov, ale aj vypracovanie novej ústavy, ktorá obdržala veľkú podporu obyvateľstva.

Druhý rečník v poradí, podpredseda KSS, Pavol Suško vyjadril podporu a solidaritu sýrskemu ľudu. Okrem iného tiež poukázal na bezohľadný prístup Západných mocností, ktoré v snahe dostať sa ku zdrojom iných krajín, svojou imperialistickou politikou porušujú medzinárodné právo: „Zúčastňujeme sa tejto demonštrácie aj preto, lebo chceme povedať, že tieto akcie zo strany Západu sú protiprávne! Všetky tieto akcie sú porušovaním medzinárodných dohôd a medzinárodného práva! Je to zasahovanie do vnútorných záležitostí suverénnych štátov! Sú to scenáre ako zlikvidovať jednotlivých vodcov, legálne zvolených predstaviteľov týchto krajín! Je to narušenie charty OSN! Je to narušenie všetkých pravidiel, ktoré tu sú. Chcú toto všetko popľuvať a ukázať, že môžu robiť, čo oni chcú!“

Suško v mene KSS odsúdil zasahovanie do suverenity iných štátov a poukázal, že aj na Slovensku sú porušované práva – právo na bývanie, právo na prácu a pod.

Predseda SZM, Miroslav Pomajdík, ostro odsúdil zaujatosť médií v sýrskom konflikte. Jednostranné informovanie a prikrášľovanie reality je bežnou praxou nielen v slovenských, ale aj v zahraničných masmédiách. Zároveň poukázal na nebezpečenstvo prepojenia islamských militantov a sýrskej ozbrojenej opozície: „Človeku sa chce zvracať, keď počúva ako na jednej strane v Jemene, Afganistane, či Pakistane prozápadné režimy podporované USA a EÚ bojujú proti povstalcom, ktorí sú prepojení s Al-Kájdou. Počúvame o správnosti boja proti islamskému terorizmu a Al Kájde. V Sýrii pochádza väčšina ozbrojenej opozície z radov Al-Kájdy a podobných fanatických islamistických skupín! Prakticky celá hlavná vetva rebelov sa hlási k radikálnemu islamu. No v médiách sa už píše o demokratických sýrskych povstalcoch! V tomto prípade to zrazu nie sú islamskí fanatici ako v Jemene, či  Afganistane!“

Po oficiálnych príhovoroch dali organizátori priestor na diskusiu, ako dôkaz toho, že prijímajú každý názor a hocikto sa môže slobodne vyjadriť. Túto možnosť využili Sýrčania žijúci na Slovensku – Samir Assad, Jalal Suleiman, Sýrčan žijúci v Rakúsku a Zdeněk Rajchl, predseda OV KSS Myjava.

Na úplný záver vyzvali organizátori na jeden veľký potlesk poslaný do nádherného Damasku ako prejav solidarity a úcty pred tým, čo všetko si od marca minulého roka musel vytrpieť sýrsky ľud.

Podujatie sa nezaobišlo bez drobných opletačiek s mestskou políciou, aj keď tie prišli až po oficiálnom ukončení celej demonštrácie.

Na adresu slovenských médií možno povedať len jedno, opäť raz nesklamali a celé podujatie odignorovali. Je zaujímavé, že keď sa protestuje proti Číne, Bielorusku, či Venezuele médiá spravia správou číslo jeden aj šaškovanie pred veľvyslanectvom 3-5 aktivistov z „mimovládnych organizácií“. Ak sa ale zíde väčší počet demonštrujúcich na protest proti politike Západu, médiá, súkromné aj verejnoprávne, zostávajú hluché, slepé a nemé.

Artur Bekmatov

Slovenskí presstitúti v službách propagandy

12.09.2014

Pravidelne čítajúc správy a komentáre v slovenských médiách vidím, že spolu so zvyšovaním napätia medzi Ruskom a Západom sa názorová pluralita v slovenských médiách prepadá stále hlbšie viac »

Karol Polák: „Socializmus má k demokracii bližšie ako kapitalizmus. “

16.06.2014

Jeho nezameniteľný barytón približoval divákom v Československu počas niekoľkých desaťročí stovky športových prenosov. Bol pri všetkých úspechoch športovcov ČSSR. Napriek tomu, že jeho viac »

Novinárska servilnosť a voľby na Ukrajine a v Sýrii

05.06.2014

Z dôb socializmu je známy taký vtip na manipulačné praktiky vtedajšej žurnalistiky: „ Sovietsky vodca L.I. Brežnev si na návšteve USA dá preteky v behu na 100m s americkým prezidentom Jimmym viac »

Gazprom

Nord Stream 2 je reálnejší. Polovicu plynovodu zaplatia západné firmy

25.04.2017 06:19

Na výstavbu plynovodu Nord Stream 2, ktorý obchádza Ukrajinu a Slovensko, sa našli peniaze. Polovicu nákladov zaplatia veľké západné firmy.

Marine Le Pen

Le Penová sa dočasne vzdala vedenia Národného frontu

24.04.2017 22:27

Francúzska prezidentská kandidátka a šéfka ultrapravicového Národného frontu (FN) Marine Le Penová dočasne odstúpila z čela svojej strany. I

trump

Trump si pripomenul vyvražďovanie Arménov, slovo genocída nepoužil

24.04.2017 20:50

Zabíjanie Arménov osmanskými Turkami počas prvej svetovej vojny predstavuje jedno z najhorších masových zverstiev 20. storočia a "temnú kapitolu" v dejinách.

sady, ovocie, ovocné sady, jar, stromy, jarné mrazy, zmrznutá úroda,

Mrazivý apríl mení v sadoch pravidlá hry

24.04.2017 20:00

Nádej aj rozčarovanie sa zmocňujú ovocinárov a vinohradníkov, ktorí skúmajú v sadoch a viniciach škody na stromoch a kroch spôsobené minulotýždňovým mrazom.

Artur Bekmatov

Štatistiky blogu

Počet článkov: 53
Celková čítanosť: 184961x
Priemerná čítanosť článkov: 3490x

Autor blogu

Kategórie