Založ si blog

K smrti Margaret Thatcherovej

Veľká Británia, 1984. Orwellov rovnomenný román zatiaľ ostáva len fikciou, ktorá začne dostávať reálne kontúry až o niekoľko desaťročí neskôr. V krajine momentálne kulminuje nezamestnanosť. Z jedného miliónu nezamestnaných na konci vlády labouristov narástol počet ľudí bez práce na viac ako tri milióny.

Vláda železnej lady tvrdo a konfrontačne vystupuje proti odborom, zatvára bane. Nespokojní baníci vstupujú do štrajku, ktorý po celej krajine trvá jedenásť mesiacov. V čase, kedy Thatcherová vyzýva na podporu poľských odborov Solidarita, sú britskí baníci rozháňaní obuškami. Ťažkoodenci, jazdecká polícia, ale aj bežní policajti stoja proti nespokojnému davu. Ministerská predsedníčka dokonca prirovná tento konflikt k Falklandskej vojne.

Symbolom jej pádu sa stala tzv. „Bitka na Trafalgarskom námestí“, kedy nespokojní Londýnčania proti „dane z hlavy“ protestovali a mali „holé ruce“. Presne tak, ako pár mesiacov pred tým dav v Československu.

Pokrytectvo v Thatcherovej postojoch sme si mohli všimnúť už na začiatku jej vlády. Vtedy čelila hladovke prívržencov IRA, ktorí požadovali pre svojich ľudí vo väzeniach štatút politických väzňov. To by ale nemohla v budúcnosti poukazovať na politických väzňov v ČSSR.

Politika nie je jednoduchá. No práve z toho dôvodu odmietam jednostranné a nekritické velebenie politikov na jednej strane a neustále hanobenie inej skupiny politikov na strane druhej. Divím sa ódam na adresu Thatcherovej zo strany našich médií a politikov. Nebola o nič lepšia, ako politici vo východnom bloku. Počas jej vlády boli rovnako zatvorení ľudia z politických dôvodov. Je zodpovedná za rovnako tvrdé zásahy proti demonštrantom. A vôbec nechápem jej oslavovanie ako človeka, ktorý strednej a východnej Európe priniesol slobodu. Vždy boli známe jej protieurópske postoje. Neželala si zjednotené Nemecko, ani zjednotenú Európu. Keď padal berlínsky múr zdesená volala Gorbačovovi, aby použil vojsko.

Toto je politická ikona hodná ospevovania? Pre mňa nie.

 

Štrajk britských baníkov 1984-1985


 

 

“Bitka o Trafalgar” 1990


 

Slovenskí presstitúti v službách propagandy

12.09.2014

Pravidelne čítajúc správy a komentáre v slovenských médiách vidím, že spolu so zvyšovaním napätia medzi Ruskom a Západom sa názorová pluralita v slovenských médiách prepadá stále hlbšie viac »

Karol Polák: „Socializmus má k demokracii bližšie ako kapitalizmus. “

16.06.2014

Jeho nezameniteľný barytón približoval divákom v Československu počas niekoľkých desaťročí stovky športových prenosov. Bol pri všetkých úspechoch športovcov ČSSR. Napriek tomu, že jeho viac »

Novinárska servilnosť a voľby na Ukrajine a v Sýrii

05.06.2014

Z dôb socializmu je známy taký vtip na manipulačné praktiky vtedajšej žurnalistiky: „ Sovietsky vodca L.I. Brežnev si na návšteve USA dá preteky v behu na 100m s americkým prezidentom Jimmym viac »

Nadácia Aigyptos

Nadácia Aigyptos

27.03.2017 23:12

Nadácia Aigyptos podporuje rozvoj slovenskej egyptológie. Je platformou pre odborníkov i laikov, ktorí sa zaujímajú o históriu a kultúru starovekého Egypta.

Asociácia polio v SR - RŠO SZTP

27.03.2017 22:58

Sme republiková špecifická organizácia Slovenského zväzu telesne postihnutých združujúca ľudí, ktorí v ranom detstve prekonali detskú obrnu (poliomyelitídu).

Thomas de Maiziere

De Maiziere pohrozil krajinám, ktoré nechcú odmietnutých migrantov

27.03.2017 22:42

Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere požaduje vyvodenie dôsledkov pre krajiny, ktoré nechcú prijať odmietnutých migrantov.

Kiska, Izrael, lekár, operácia, Haifa

Kiska na návšteve Izraela: Zdieľanie skúseností je cestou k úspechu

27.03.2017 22:21

Unikátna univerzita musí mať špičkových študentov a profesorov, musí slúžiť štátu, spoločnosti a meniť ju. Uviedol Kiska na pôde technickej univerzity Technion v Haife.

Artur Bekmatov

Štatistiky blogu

Počet článkov: 53
Celková čítanosť: 183896x
Priemerná čítanosť článkov: 3470x

Autor blogu

Kategórie