Založ si blog

K smrti Margaret Thatcherovej

Veľká Británia, 1984. Orwellov rovnomenný román zatiaľ ostáva len fikciou, ktorá začne dostávať reálne kontúry až o niekoľko desaťročí neskôr. V krajine momentálne kulminuje nezamestnanosť. Z jedného miliónu nezamestnaných na konci vlády labouristov narástol počet ľudí bez práce na viac ako tri milióny.

Vláda železnej lady tvrdo a konfrontačne vystupuje proti odborom, zatvára bane. Nespokojní baníci vstupujú do štrajku, ktorý po celej krajine trvá jedenásť mesiacov. V čase, kedy Thatcherová vyzýva na podporu poľských odborov Solidarita, sú britskí baníci rozháňaní obuškami. Ťažkoodenci, jazdecká polícia, ale aj bežní policajti stoja proti nespokojnému davu. Ministerská predsedníčka dokonca prirovná tento konflikt k Falklandskej vojne.

Symbolom jej pádu sa stala tzv. „Bitka na Trafalgarskom námestí“, kedy nespokojní Londýnčania proti „dane z hlavy“ protestovali a mali „holé ruce“. Presne tak, ako pár mesiacov pred tým dav v Československu.

Pokrytectvo v Thatcherovej postojoch sme si mohli všimnúť už na začiatku jej vlády. Vtedy čelila hladovke prívržencov IRA, ktorí požadovali pre svojich ľudí vo väzeniach štatút politických väzňov. To by ale nemohla v budúcnosti poukazovať na politických väzňov v ČSSR.

Politika nie je jednoduchá. No práve z toho dôvodu odmietam jednostranné a nekritické velebenie politikov na jednej strane a neustále hanobenie inej skupiny politikov na strane druhej. Divím sa ódam na adresu Thatcherovej zo strany našich médií a politikov. Nebola o nič lepšia, ako politici vo východnom bloku. Počas jej vlády boli rovnako zatvorení ľudia z politických dôvodov. Je zodpovedná za rovnako tvrdé zásahy proti demonštrantom. A vôbec nechápem jej oslavovanie ako človeka, ktorý strednej a východnej Európe priniesol slobodu. Vždy boli známe jej protieurópske postoje. Neželala si zjednotené Nemecko, ani zjednotenú Európu. Keď padal berlínsky múr zdesená volala Gorbačovovi, aby použil vojsko.

Toto je politická ikona hodná ospevovania? Pre mňa nie.

 

Štrajk britských baníkov 1984-1985


 

 

“Bitka o Trafalgar” 1990


 

Slovenskí presstitúti v službách propagandy

12.09.2014

Pravidelne čítajúc správy a komentáre v slovenských médiách vidím, že spolu so zvyšovaním napätia medzi Ruskom a Západom sa názorová pluralita v slovenských médiách prepadá stále hlbšie viac »

Karol Polák: „Socializmus má k demokracii bližšie ako kapitalizmus. “

16.06.2014

Jeho nezameniteľný barytón približoval divákom v Československu počas niekoľkých desaťročí stovky športových prenosov. Bol pri všetkých úspechoch športovcov ČSSR. Napriek tomu, že jeho viac »

Novinárska servilnosť a voľby na Ukrajine a v Sýrii

05.06.2014

Z dôb socializmu je známy taký vtip na manipulačné praktiky vtedajšej žurnalistiky: „ Sovietsky vodca L.I. Brežnev si na návšteve USA dá preteky v behu na 100m s americkým prezidentom Jimmym viac »

Gazprom

Nord Stream 2 je reálnejší. Polovicu plynovodu zaplatia západné firmy

25.04.2017 06:19

Na výstavbu plynovodu Nord Stream 2, ktorý obchádza Ukrajinu a Slovensko, sa našli peniaze. Polovicu nákladov zaplatia veľké západné firmy.

Marine Le Pen

Le Penová sa dočasne vzdala vedenia Národného frontu

24.04.2017 22:27

Francúzska prezidentská kandidátka a šéfka ultrapravicového Národného frontu (FN) Marine Le Penová dočasne odstúpila z čela svojej strany. I

trump

Trump si pripomenul vyvražďovanie Arménov, slovo genocída nepoužil

24.04.2017 20:50

Zabíjanie Arménov osmanskými Turkami počas prvej svetovej vojny predstavuje jedno z najhorších masových zverstiev 20. storočia a "temnú kapitolu" v dejinách.

sady, ovocie, ovocné sady, jar, stromy, jarné mrazy, zmrznutá úroda,

Mrazivý apríl mení v sadoch pravidlá hry

24.04.2017 20:00

Nádej aj rozčarovanie sa zmocňujú ovocinárov a vinohradníkov, ktorí skúmajú v sadoch a viniciach škody na stromoch a kroch spôsobené minulotýždňovým mrazom.

Artur Bekmatov

Štatistiky blogu

Počet článkov: 53
Celková čítanosť: 184946x
Priemerná čítanosť článkov: 3490x

Autor blogu

Kategórie