Založ si blog

Má zmysel bojovať na svojom pracovisku?

V novembrovom vydaní sme priniesli informáciu o pracovných podmienkach zamestnancov obuvníckeho podniku ECCO v Martine. V súvislosti s povodňami v Thajsku nastalo v prevádzkach ECCO po celom svete niekoľko zmien, no vedenie slovenskej pobočky nekonzultovalo všetko potrebné s odbormi a na pracovisku sa začali objavovať podozrenia na šikanovanie. Odbory a zamestnanci začali konať. Otvorene vyjadrili nesúhlas s jednaním vedenia a o krátky čas boli problémy medializované.  Ako sa situácia (ne)zmenila po pol roku?

Ovečky zahriakli strážneho psa

Po proteste, počas ktorého zamestnanci nosili v pracovnej dobe nálepku s prečiarknutou ovečkou, sa situácia postupne upokojila. Aj keď sa vedenie najprv snažilo situáciu vyriešiť pokusmi o zdiskreditovanie odborov, postupne od tejto taktiky muselo ustúpiť.

Prinútila ho k tomu reálna hrozba ešte otvorenejšej formy protestu, na ktorú sa odbory zrejme pripravovali. Prípadný ďalší protest by nezostal nepovšimnutý médiami, čím by imidž podniku opäť utrpel ujmu.

Podľa vyjadrenia jedného z oslovených zamestnancov sa situácia čiastočne zlepšila. Aspoň čo sa týka ochoty vedenia riešiť prípady hrubého správania sa nadriadených.

Nová kolektívna zmluva

V septembri 2012 predložili odbory návrh novej kolektívnej zmluvy. Rokovania trvali tri mesiace. Stret nastal pri rokovaní o raste miezd a o odstupnom, kde odbory presadzovali odstupné vysoko nad rámec Zákonníka práce. Po troch neúspešných kolách rokovaní odbory rokovania prerušili s tým, že ďalšie budú pokračovať len s pomocou sprostredkovateľa. Súčasne vyhlásili štrajkovú pohotovosť. Dva dni na to, vedenie iniciovalo nové kolo rokovaní a o ďalšie dva dni pristúpilo na odborársku požiadavku ohľadom výšky odstupného. Rast miezd bol dohodnutý o kompromisných 5%. Výsledkom rokovaní sú aj nasledovné opatrenia:

–          podozrenie o akomkoľvek zastrašovaní alebo prejavoch šikanovania bude s odbormi prerokované a prešetrené

–          výbor odborovej organizácie bude prizývaný na stretnutia so zamestnancami

Nová kolektívna zmluva nadobudla platnosť od 1.1.2013.

Podľa zamestnanca firmy, ktorý nechce byť menovaný, sa však po nadobudnutí platnosti novej kolektívnej zmluvy objavili spory medzi vedením firmy a odbormi ohľadom výkladu ustanovení o zaradení nevýrobných zamestnancov do tarifných tried.  Napriek tomu je zaručený podľa kolektívnej zmluvy 5% nárast všetkým zamestnancom. A to vďaka ustanoveniu v kolektívnej zmluve, kde sa zamestnávateľ zaväzuje,  že zamestnancom, ktorým mzdový systém nezabezpečí 5% rast miezd, bude doplácať rozdiel. Kolektívna zmluva a s ňou aj tento záväzok však platí do marca 2014. Čo bude potom, ak nedôjde k  dohode na novej? Preto odbory pripisujú veľký význam tomu, do akých tarifných stupňov sú od 1.januára zamestnanci zaradení a akú tarifu majú v pracovných zmluvách. Odbory údajne nevylučujú, že sa obrátia na rozhodcu. Práve kvôli tomu, že si vedenie pri niektorých zamestnancoch na podporných oddeleniach vykladá kritériá v kolektívnej zmluve pre zaradenie do tarifných stupňov po svojom.

Zdá sa, že si odborári ani po podpise novej kolektívnej zmluvy nemôžu aspoň na čas vydýchnuť.

Rušenie dvoch liniek

Zo šiestich liniek fungujúcich vo firme v roku 2012 vedenie dve linky tento rok odstaví. Táto informácia kolovala medzi zamestnancami  už pred rokovaním o novej kolektívnej zmluve, nie však ako oficiálna informácia. Na druhej strane budú miesto týchto dvoch liniek inštalované šicie linky na výrobu zvrškov.

Podľa vyjadrení z radov zamestnancov je „šitie zvrškov veľmi odlišná práca od práce na výrobných linkách, kde sa nazúvajú zvršky na kopytá a nastrekuje sa nich podrážka a prevádza sa finálna úprava“. Preto sa nie všetci zamestnanci zo zrušených liniek uplatnia na nových šicích linkách. Bude sa musieť zrejme časť zamestnancov prepustiť. Väčšinou sa nepredlžujú zmluvy na dobu určitú.  V januári však dostali výpovede aj zamestnanci s dobou neurčitou. Boj odborárov za vyššie odstupné sa teda ukázal ako veľmi prezieravý.

Záverom

Veci, ktoré dosiahli odbory vo firme ECCO by niekto mohol nazvať ako maličkosti, ba možno až samozrejmosti. Skutočne, hlavný cieľ, teda dôstojné zaobchádzanie so zamestnancami, by malo byť samozrejmosťou na každom pracovisku. Rovnako aj ústupky zamestnávateľa nie sú svetoborné a určite nie samozrejmé (u ktorého zamestnávateľa by aj boli, však?). No samotný fakt, že sa na slovenskom pracovisku ľudia vôbec odhodlali  postaviť sa za svoje požiadavky je pozoruhodný a neúnavná snaha odborov v ECCU v Martine je chvályhodná.

Z tohto pohľadu teda možno povedať, že boj za práva zamestnancov je dlhodobou záležitosťou, behom na dlhé trate potvrdzujúcim slová Karla Marxa o nepretržitosti boja dvoch proti sebe stojacich tried. Toto je začiatok skutočného triedneho boja. Nie systematické perzekuovanie a vyvražďovanie ľudí na základe ich pôvodu alebo príslušnosti k sociálnej triede, ako sa snaží tento pojem prekrútiť súčasná mediálna propaganda, ale snaha zabezpečiť si slušné podmienky na každý deň organizovaním sa a spoločným postupom s kolegami.

Preto na záver možno konštatovať, že boj za svoje práva na pracovisku má jednoznačne zmysel. Čeliť obrovskej sile a arogancii kapitálu sa dá len vtedy, ak sú zamestnanci jednotní, odhodlaní a organizovaní v odboroch, ktoré sa neboja presadzovať ich záujmy. V odboroch, ktoré nie sú  servilným a kolaborujúcim príveskom zamestnávateľov.

Artur Bekmatov

článok bol publikovaný v mesačníku KROKY (odkaz na facebookovú fan page)

 

Slovenskí presstitúti v službách propagandy

12.09.2014

Pravidelne čítajúc správy a komentáre v slovenských médiách vidím, že spolu so zvyšovaním napätia medzi Ruskom a Západom sa názorová pluralita v slovenských médiách prepadá stále hlbšie viac »

Karol Polák: „Socializmus má k demokracii bližšie ako kapitalizmus. “

16.06.2014

Jeho nezameniteľný barytón približoval divákom v Československu počas niekoľkých desaťročí stovky športových prenosov. Bol pri všetkých úspechoch športovcov ČSSR. Napriek tomu, že jeho viac »

Novinárska servilnosť a voľby na Ukrajine a v Sýrii

05.06.2014

Z dôb socializmu je známy taký vtip na manipulačné praktiky vtedajšej žurnalistiky: „ Sovietsky vodca L.I. Brežnev si na návšteve USA dá preteky v behu na 100m s americkým prezidentom Jimmym viac »

demonštrácia, protest, trump,

V Bruseli pochodovalo proti Trumpovi 6-tisíc demonštrantov

24.05.2017 22:16

Proti návšteve prezidenta USA Donalda Trumpa v belgickom hlavnom meste Brusel protestovalo podľa informácií tamojšej polície okolo 6 000 ľudí.

súdna rada,

Rozhodnutie sudcov môže ovplyvniť jesenné voľby

24.05.2017 20:00

Výsledok, ktorý celú justíciu prekvapil. Zo súboja dvoch sudcovských organizácií vyšlo víťazne Združenie sudcov Slovenska, ktorého nominanti do Súdnej rady uspeli všetci.

úvo, méry, kubovič, táborská,

Na šéfovi ÚVO sa koaličná vláda nezhodla

24.05.2017 19:39

Všetko sa začne odznovu, vládu ani jeden z troch kandidátov na post šéfa Úradu pre verejné obstarávanie v stredu nepresvedčil.

ministerstvo obrany

Vojenské hodnosti udelené politikom preverujú

24.05.2017 18:48

Vojenské hodnosti, ktoré udelil krátko pred parlamentnými voľbami v roku 2016 bývalý minister obrany Martin Glváč (Smer), možno nie sú platné.

Artur Bekmatov

Štatistiky blogu

Počet článkov: 53
Celková čítanosť: 186098x
Priemerná čítanosť článkov: 3511x

Autor blogu

Kategórie