Založ si blog

Pastoračné centrum katolíckej univerzity: nechcú poznať pravdu?

Súčasná situácia v Sýrii nie je z pohľadu tamojšej kresťanskej menšiny vôbec lichotivá. Na strane povstalcov bojujúcich údajne za slobodu a demokraciu tvoria väčšinu bojovníkov radikálni islamisti, ktorí popravujú kresťanov pre ich vieru, plienia kostoly a ničia vzácne historické a kultúre pamiatky súvisiace s kresťanskou vierou.

Postavenie kresťanov nielen v sýrskom konflikte, ale celkovo na Blízkom východe mala byť téma besedy s Ing. Jalalom Suleimanom,PhD, pôvodom zo Sýrie, na pôde Univerzitného pastoračného centra Jána Vojtaššáka pri Katolíckej univerzite v Ružomberku. Jalala Sulejmana mnohí určite poznajú ako aktivistu z radov KSS. Je podpredsedom strany, často reční na podujatiach, no okrem iného je odborníkom na arabský svet. Čo však mnohí z čitateľov nevedia je, že Jalal patrí práve ku kresťanskej menšine v Sýrii a je dokonca poradca Gregora III. Lahamu – Patriarchu Antiochie a celého východu pre záležitosti ekumenizmu. Jalal je v súčasnosti dôkazom toho, že človek môže byť veriaci a zároveň komunista. Je dôkazom toho, že súčasná KSS má vo vzťahu k veriacim jasný postoj – berie ich ako akéhokoľvek iného človeka. Iný prístup má však súčasná katolícka cirkev.

Termín spomínanej besedy bol dohodnutý, v priestoroch univerzity viseli pozvánky na toto podujatie, záujem zo strany študentov bol podľa našich zdrojov značný, no stalo sa to, čo je charakteristické len pre autoritárske a totalitárne režimy. Niekomu sa znepáčila Jalalova politická orientácia a behom niekoľkých minút, bola udalosť zrušená.

Bolo by neobjektívne písať článok bez vyjadrení oboch strán. Jalalov postoj je jasný, nesúhlasí s konaním pastoračného centra: Bože odpusť im, lebo nevedia, čo činia! Študenti a učitelia majú právo dozvedieť sa, čo sa deje v Sýrii a s kresťanmi na Blízkom východe z prvej ruky od kresťana z východu!, povedal Jalal.

Za Univerzitné pastoračné centrum zaujal stanovisko k tomuto incidentu Jozef Žvanda, Duchovný správca UPaC Jána Vojtaššáka v Ružomberku: „Hlavným dôvodom zrušenia prednášky bola politická aktivita pána Suleimana v KSS. Byť kresťanom a zároveň aktívne sa angažovať v KSS je nezlučiteľné. Toto bol jediný dôvod, prečo sme prednášku zrušili. Danú skutočnosť sme pri príprave podujatia prehliadli.“

Takýmto spôsobom sú katolíckymi vzdelávacími inštitúciami „ctené“ hodnoty ako pluralita názorov, tolerancia, snaha šíriť pravdu a mier. Tieto hodnoty môžu poľa vedenia spomenutých inštitúcií šíriť len „vyvolení“. Každý, kto nezapadá do šablóny správneho kresťana, nemá na univerzite miesto. Argument, že Jalal je aktívny politik neobstojí. Na slovenských univerzitách je bežnou praxou, že na ne chodia prednášať aj aktívni politici. UKF v Nitre tak napríklad poctili návštevou v rozmedzí niekoľkých dní Ivan Mikloš a Róbert Fico. Na trenčianskej univerzite dokonca Ficovi naháňali poslucháčov. V prípade Jalala však ide o jasný antikomunizmus. Je viac ako pravdepodobné, že ak by bol členom inej strany, beseda by zrušená nebola.

Spomenutý incident nás utvrdzuje v tom, že cirkev a kresťanstvo sú dve odlišné veci. Kým s kresťanstvom ako takým nemajú komunisti problém vo väčšine krajín, cirkev je organizáciou parazitujúcou na súčasnej spoločnosti využívajúc pri tom vznešené hodnoty pôvodného kresťanstva. Ako komunista som presvedčený o tom, že kresťanstvo a komunizmus majú mnoho styčných bodov, mnoho podobných ideí, no cirkev je úplne zbytočnou inštitúciou, ktorú človek na to, aby veril, nepotrebuje.

Navyše, UPaC znemožnilo študentom vypočuť si pravdu o dianí v Sýrii, nepriamo sa pridali k mainstreamovým médiám a zamlčali pred mladými ľuďmi pravdu. Prečo? Lebo pravdu chcel povedať kresťan, ktorý je zároveň komunistom.

Na webovej stránke ružomberského pastoračného centra ma zaujal slogan, ktorý je tam umiestnený: “Kde je Pánov Duch, tam je sloboda“. Súdiac podľa incidentu s Jalalom Suleimanom Pánov Duch zrejme v pastoračnom centre neprebýva. Inak by tam mohol slobodne prednášať. V súvislosti s tým by si predstavitelia katolíckych vzdelávacích inštitúcii mohli vziať k srdcu výrok bývalého pápeža Jána Pavla II, ktorý správne povedal, že: „sloboda nadobúda svoju plnú hodnotu až prijatím pravdy. Vo svete bez pravdy stráca sloboda svoj základ a človek je vystavený sile vášní a otvorených alebo skrytých podmieneností“.

Artur Bekmatov

Publikované v mesačníku KROKY

 

Slovenskí presstitúti v službách propagandy

12.09.2014

Pravidelne čítajúc správy a komentáre v slovenských médiách vidím, že spolu so zvyšovaním napätia medzi Ruskom a Západom sa názorová pluralita v slovenských médiách prepadá stále hlbšie viac »

Karol Polák: „Socializmus má k demokracii bližšie ako kapitalizmus. “

16.06.2014

Jeho nezameniteľný barytón približoval divákom v Československu počas niekoľkých desaťročí stovky športových prenosov. Bol pri všetkých úspechoch športovcov ČSSR. Napriek tomu, že jeho viac »

Novinárska servilnosť a voľby na Ukrajine a v Sýrii

05.06.2014

Z dôb socializmu je známy taký vtip na manipulačné praktiky vtedajšej žurnalistiky: „ Sovietsky vodca L.I. Brežnev si na návšteve USA dá preteky v behu na 100m s americkým prezidentom Jimmym viac »

Rex Tillerson,

Americkí ministri mieria do Mexika 'žehliť' Trumpove spory

22.02.2017 21:39

Americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson a minister pre vnútornú bezpečnosť John Kelly mieria na diplomatickú misiu do Mexika.

utečenci, loď

Neďaleko líbyjského pobrežia sa zrejme utopilo viac ako 100 migrantov

22.02.2017 21:18

Viac ako 100 migrantov prišlo o život, keď sa s nimi pri líbyjskom pobreží potopila loď.

Tureckí vojaci

Turecká armáda povolila vojačkám nosiť islamskú pokrývku hlavy

22.02.2017 20:09

Turecká armáda zmenila svoje predpisy a umožnila príslušníčkam ozbrojených síl nosiť pri výkone služby islamskú pokrývku hlavy.

matica

Video Matice o fašistickom štáte preverí prokurátor

22.02.2017 20:00

Matica slovenská sa podľa historika Adama Hudeka každý rok pokúša nejakým spôsobom ospravedlňovať alebo oslavovať vojnový Slovenský štát.

Artur Bekmatov

Štatistiky blogu

Počet článkov: 53
Celková čítanosť: 182007x
Priemerná čítanosť článkov: 3434x

Autor blogu

Kategórie