Založ si blog

Pokrytectvo súčasnej žurnalistiky

Byť nestranný a nezaujatý. Jeden zo základných princípov žurnalistickej profesionality. To, čo predviedli českí novinári na tlačovke režiséra Olivera Stonea v Karlových Varoch sa len ťažko dá nazvať profesionalitou. Za denník DNES tam bola Mirka Spáčilová, ktorá tlačovku popísala vo svojom článku, no už jeho prvá veta je ukážkou toho, ako by novinár písať nemal:

„Když v parlamentu začne podobně hřímať komunistický poslanec, slušní lidé opustí sál. Podobně to dopadlo, když tříoscarový americký režisér Oliver Stone proměnil své setkání s novináři v politickou přednášku. Někteří na protest odešli, jedna reportérka zkusila oponovat, na konci se téměř netleskalo.“

Slušnosť na spôsob českých politikov

Takže, keď začne v českom parlamente rečniť komunistický poslanec, tak podľa pani Spáčilovej „slušní ľudia opustia sálu“. Slušní ľudia v ponímaní pani Spáčilovej predávajú svoje poslanecké hlasy, figurujú v množstve korupčných škandáloch a bývalý premiér Nečas striedal na ministerských postoch týchto slušných ľudí za podobné prešľapy častejšie ako svoje ponožky. Pri tom ani on nezostal bez hriechu. Práve premiérov prvý škandál bol zároveň aj posledným škandálom jeho vlády. Nečasova milenka zneužila silové zložky na špehovanie jeho manželky. Nuž, keď slušní, tak poriadne, nech má pani Spáčilová koho ospevovať. Aby som nezabudol, sú aj takí slušáci v českej politike, ktorí komunistické prejavy jednoducho prespia. Vlastne prespia väčšinu prejavov na svojich kniežacích vavrínoch.

Pani Spáčilovej nikto jej antikomunistické názory neberie, ale posudzovať slušnosť a morálku ľudí podľa ich politického presvedčenia je na môj vkus silné kafe. A to som podľa merítka spomínanej novinárky zaraďujem medzi „neslušných a nemorálnych komunistov“.

Zaujímavý je aj druhý postreh autorky článku zo Stoneovej tlačovky: „Někteří na protest odešli, jedna reportérka zkusila oponovat, na konci se téměř netleskalo“. To netlieskanie by sa dalo prehliadnuť, ale odchod novinárov z tlačovky na protest? Na protest proti čomu, proti vlastnému názoru uznávaného umelca?

Názory neprijateľné pre českých novinárov

A čo za výroky to boli natoľko neprijateľné pre českých novinárov, že odišli? Oliver Stone napríklad kritizoval cenzúru v USA, špehovanie bežných občanov v mene štátnej bezpečnosti alebo vyčítal Čechom vstup do NATO: „Vstoupili jste do NATO? Proč, kdo vám to nakukal? Poslali vaše vojáky do Afghánistánu. Svět je nevyvážený, Americe se nikdo nepostaví, proto potřebujeme silné Rusko, Silnou Čínu, silný Irán. Obama není řešení. Spojené státy se zničí samy. Je to globální bezpečnostní stát, kontroluje zemi, moře, vesmír, všude a všechny hlídá Velký bratr, i tady v sále každého z vás. A když to někdo odhalí, nemá se kde skrýt, protože všechny země se Ameriky bojí. V 50. letech by se to nestalo. Sovětský svaz by se Státúm postavil. Ve Francii vládne prezident, kteřý si říka socialista, ale ani na okamžik by si netroufl se vzepřít.“

Dve dekády sme boli vystavovaní kultúre amerikanizácie natoľko, že novinári, ktorí boli vždy súčasťou šírenia tejto kultúry sú zrazu v šoku, ak sú konfrontovaní s niekým významným, kto príde z Ameriky a otvorene kritizuje pomery v krajine neobmedzených možností.

Pokrytecká apolitickosť súčasného novinárstva

Premýšľam nad tým, ako by sa českí (a s nimi aj slovenskí) novinári chovali na tlačovkách Charlieho Chaplina, Alberta Einsteina, Jeana Paula-Satreho či Arthura Millera. Všetko to boli umelci (a vedec) inklinujúci k radikálnej ľavici. Obávam sa, že názorová impotencia by im zabránila korektne prijať iné pohľady na svet, ako tie, ktoré denne predkladajú čitateľom.

Každý človek má na dianie okolo seba isté názory, zdieľa súbor určitých hodnôt, ktoré sa viac či menej kryjú s hodnotami politických názorových prúdov. Tieto názory máme všetci – študenti, podnikatelia, robotníci, ale aj vojaci či novinári. Nestranícki novinári môžu svoje názory na dianie v spoločnosti a politické postoje predkladať čitateľom doslova vo forme politických (modrých, zelených, červených…) agitiek v komentároch, glosách, reportážach či článkoch z kultúrneho prostredia. Všetko je však v poriadku, lebo formálne nie sú v žiadnej strane.

Novinár, ktorý by však chcel otvorene priznať farbu a vstúpiť do politickej strany skončil. Prečo? Práve preto, že „priznal svoju farbu“. Aj keď tvorba takéhoto žurnalistu by bola vzhľadom k jeho názorovej úprimnosti pod oveľa väčším tlakom čitateľov.

Denne teda čítame „nestranné“, „nezaujaté“ a „objektívne“ názory novinárov na dianie v spoločnosti. Väčšina čitateľov tieto názory nekriticky preberá za svoje, práve preto, že sú písané „nezaujatými autormi“. Nezaujatými častokrát len formálne, ako sme mohli vidieť v článku pani Spáčilovej, ale aj v článkoch väčšiny mienkotvorných médií.

Článok idnes.cz od Miroslavy Spáčilovej nájdete TU.

Slovenskí presstitúti v službách propagandy

12.09.2014

Pravidelne čítajúc správy a komentáre v slovenských médiách vidím, že spolu so zvyšovaním napätia medzi Ruskom a Západom sa názorová pluralita v slovenských médiách prepadá stále hlbšie viac »

Karol Polák: „Socializmus má k demokracii bližšie ako kapitalizmus. “

16.06.2014

Jeho nezameniteľný barytón približoval divákom v Československu počas niekoľkých desaťročí stovky športových prenosov. Bol pri všetkých úspechoch športovcov ČSSR. Napriek tomu, že jeho viac »

Novinárska servilnosť a voľby na Ukrajine a v Sýrii

05.06.2014

Z dôb socializmu je známy taký vtip na manipulačné praktiky vtedajšej žurnalistiky: „ Sovietsky vodca L.I. Brežnev si na návšteve USA dá preteky v behu na 100m s americkým prezidentom Jimmym viac »

Rex Tillerson,

Americkí ministri mieria do Mexika 'žehliť' Trumpove spory

22.02.2017 21:39

Americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson a minister pre vnútornú bezpečnosť John Kelly mieria na diplomatickú misiu do Mexika.

utečenci, loď

Neďaleko líbyjského pobrežia sa zrejme utopilo viac ako 100 migrantov

22.02.2017 21:18

Viac ako 100 migrantov prišlo o život, keď sa s nimi pri líbyjskom pobreží potopila loď.

Tureckí vojaci

Turecká armáda povolila vojačkám nosiť islamskú pokrývku hlavy

22.02.2017 20:09

Turecká armáda zmenila svoje predpisy a umožnila príslušníčkam ozbrojených síl nosiť pri výkone služby islamskú pokrývku hlavy.

matica

Video Matice o fašistickom štáte preverí prokurátor

22.02.2017 20:00

Matica slovenská sa podľa historika Adama Hudeka každý rok pokúša nejakým spôsobom ospravedlňovať alebo oslavovať vojnový Slovenský štát.

Artur Bekmatov

Štatistiky blogu

Počet článkov: 53
Celková čítanosť: 181985x
Priemerná čítanosť článkov: 3434x

Autor blogu

Kategórie