Založ si blog

Slovenskí presstitúti v službách propagandy

bekmatovPravidelne čítajúc správy a komentáre v slovenských médiách vidím, že spolu so zvyšovaním napätia medzi Ruskom a Západom sa názorová pluralita v slovenských médiách prepadá stále hlbšie a hlbšie. A dnes som prvýkrát nadobudol pocit, že sme sa ocitli v úplnom suteréne názorovej tolerancie. Prekonali sme úroveň, kedy novinári obhajujú vyhlásenia politikov a vojnových štváčov miesto ich spochybňovania. Dostali sme sa na úroveň, keď je odlišný názor démonizovaný, urážaný a stavaný do pozície trestného činu.

Na začiatku je skresľovanie

Problémom na Slovensku je, že značná časť obyvateľstva cíti väčšie sympatie k Rusku ako k USA či EÚ. Preto je potrebné propagandu rozdeliť na niekoľko fáz.

Prvou je pravidelné skresľovanie a prekrúcanie informácií v spravodajských článkoch. Ako napríklad v správe TASR, ktorú prebral denník SME. Prebral a nadpis zavádzajúco pozmenil. Pôvodný nadpis správy TASR je: „Rusko: ZADRŽANÉHO Estónca obvinili zo špionáže, hrozí mu 20 rokov. SME však pozmenilo nadpis na: „UNESENÉHO Estónca obvinili Rusi zo špionáže, hrozí mu 20 rokov“Aj keď nadpis v SME jasne hovorí o tom, že ruská strana estónskeho agenta uniesla, v správe sa dozvieme, že o únose hovorí estónska strana, zatiaľ čo ruská tvrdí, že agenta chytili na svojom území. Ide o klasické tvrdenie proti tvrdeniu, no redaktori SME sa bez akýchkoľvek dôkazov priklonili k jednej strane.

Dav musí vedieť, kto je nepriateľ

Následne môžu komentátori pod rúškom možnosti vyjadrenia názoru v publicistických žánroch v očiach čitateľskej masy vykresliť a pomenovať nepriateľa, ako to robí napríklad Zolo Mikeš z portálu aktuality.sk: „Je to smutné, ale niet najmenšieho dôvodu hrať sa na schovávačku, veci treba pomenovať pravým menom-Rusko so súčasnou politickou reprezentáciou je nepriateľom. Nepriateľom, ktorý v mene uskutočnenia ideí euroázijskej federácie pod svojím vedením, chce oslabiť a ohroziť Európsku úniu.“

Cieľ je jasný, vzbudiť v čitateľovi strach o svoju existenciu. Podľa týchto štváčov napätie zašlo tak ďaleko, že už niet cesty späť. Buď my, alebo Rusi.

Máte iný názor? Ste magor!

Pokiaľ existuje nepriateľ, ktorý „ohrozuje nás a našu celkovú existenciu“ možno pristúpiť k psychologickému nátlaku formou zhadzovania odlišného názoru. Tu sa vytráca akákoľvek racionalita argumentácie a k slovu sa dostáva plytké osočovanie. Ako to môže vyzerať v praxi predviedol komentátor Trendu Marián Leško v najnovšej kritike premiéra Fica. Vo svojom pamflete však ostrejšie ako premiéra napadol bežných ľudí, keď napísal, že: „názor, že Vladimir Putin anektoval Krym a vedie hybridnú vojnu v „Novorusku“, lebo musí, pretože Američania sa tlačia na Ukrajinu, zastávajú okrem ruských agentov aj mnohí internetoví magori.“

Ešte ďalej zašiel Tomáš Gális zo SME vo svojom stĺpčeku. Pokým Leško rozdeľuje svojich názorových oponentov vo veci Ukrajiny na magorov a agentov, Gális v tom má jasno – všetci sú potenciálni agenti, keďže si myslí, že „zoznam agentov FSB na Slovensku možno vytvoriť hravo: ak niekto dlhodobo opakuje argumenty Kremľa, vytvára podozrenie, že je v tajnom spojení s Lubiankou.“ Je na mieste dodať, že činnosť v prospech zahraničnej tajnej služby je chápaná ako trestný čin vlastizrady. V chápaní niektorých redaktorov sa teda dostávame na roveň zločincov už len tým, že máme iný názor ako oni.

Sme v tom sami, no nie sami

O tom, že z novinárov sa stali presstitúti protiruskej propagandy niet pochýb. Ja sa ale pýtam, kde sú teraz zástancovia slobody prejavu a dodržiavania ľudských práv z radov mimovládok a občianskych združení? Prečo sú ochotní upozorňovať na situáciu v Číne, Bielorusku, Sýrii, no pomalé zneužívanie médií na názorovú diskreditáciu obyvateľstva v domácej tlači trestuhodne ignorujú? Kde sú teraz ochrancovia objektivity a pravdy v médiách typu Miroslavy Kernovej?

Mlčia a mlčať budú, preto záleží len na nás, ako sa k novodobej propagande postavíme. Nie som „internetový magor“ ani agent FSB zrádzajúci svoju vlasť. Som len človek so zdravým rozumom, akých je na Slovensku viac než dosť. Preto záleží od nás, či budeme propagandu tolerovať tichom, ktoré umožní jej šírenie medzi ďalších a ďalších ľudí, alebo sa každú hnusnú propagandu pokúsime prekričať.

Artur Bekmatov

PS. Pokiaľ chcete, aby sa o spomínanej propagande v médiách dozvedeli aj vaši známi odporučte/pošlite im tento blog.

Karol Polák: „Socializmus má k demokracii bližšie ako kapitalizmus. “

16.06.2014

Jeho nezameniteľný barytón približoval divákom v Československu počas niekoľkých desaťročí stovky športových prenosov. Bol pri všetkých úspechoch športovcov ČSSR. Napriek tomu, že jeho viac »

Novinárska servilnosť a voľby na Ukrajine a v Sýrii

05.06.2014

Z dôb socializmu je známy taký vtip na manipulačné praktiky vtedajšej žurnalistiky: „ Sovietsky vodca L.I. Brežnev si na návšteve USA dá preteky v behu na 100m s americkým prezidentom Jimmym viac »

M. Vitkovič: “Slovensko smeruje k predčasným voľbám. ”

12.05.2014

Marián Vitkovič (45) pôsobí ako ekonomický konzultant v Nezávislom inštitúte ekonómie. Netají sa svojimi kritickými postojmi voči súčasnému kapitalizmu, no napriek tomu mnohých prekvapila viac »

demonštrácia, protest, trump,

V Bruseli pochodovalo proti Trumpovi 6-tisíc demonštrantov

24.05.2017 22:16

Proti návšteve prezidenta USA Donalda Trumpa v belgickom hlavnom meste Brusel protestovalo podľa informácií tamojšej polície okolo 6 000 ľudí.

súdna rada,

Rozhodnutie sudcov môže ovplyvniť jesenné voľby

24.05.2017 20:00

Výsledok, ktorý celú justíciu prekvapil. Zo súboja dvoch sudcovských organizácií vyšlo víťazne Združenie sudcov Slovenska, ktorého nominanti do Súdnej rady uspeli všetci.

úvo, méry, kubovič, táborská,

Na šéfovi ÚVO sa koaličná vláda nezhodla

24.05.2017 19:39

Všetko sa začne odznovu, vládu ani jeden z troch kandidátov na post šéfa Úradu pre verejné obstarávanie v stredu nepresvedčil.

ministerstvo obrany

Vojenské hodnosti udelené politikom preverujú

24.05.2017 18:48

Vojenské hodnosti, ktoré udelil krátko pred parlamentnými voľbami v roku 2016 bývalý minister obrany Martin Glváč (Smer), možno nie sú platné.

Artur Bekmatov

Štatistiky blogu

Počet článkov: 53
Celková čítanosť: 186102x
Priemerná čítanosť článkov: 3511x

Autor blogu

Kategórie