Výzva rezortu zahraničia: Zverejnite plány americkej armády v SR

7. marca 2019, Artur Bekmatov, Nezaradené

PRIDAJTE SA K VÝZVE MINISTERSTVU ZAHRANIČIA, ABY ZVEREJNILO POŽIADAVKY AMERICKEJ ARMÁDY NA SLOVENSKU

Ministerstvo zahraničia stále zahmlieva informácie, ktoré sa týkajú rokovaní s americkou stranou o uzavretí Dohody o obrannej spolupráci. Uzavretím tejto dohody Spojené štáty podmieňujú investíciu do modernizácie vojenských letísk Sliač a Kuchyňa v hodnote niekoľkých desiatok miliónov dolárov. Problém je v tom, že podľa všetkých indícií chcú Američania touto zmluvou Slovensko zakomponovať do pásma svojich predsunutých pozícií voči Rusku. Zrejme formou priamej vojenskej prítomnosti dlhodobého charakteru. Podľa informácií, ktoré zverejnil prezidentský kandidát Eduard Chmelár by malo ísť o muničný sklad na letisku Kuchyňa. Preto ten nečakane rýchly záujem ministra zahraničia Mikea Pompea o krajiny strednej Európy, predovšetkým o Slovensko a Maďarsko, po odstúpení od zmluvy o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu.

„Je to dohoda o citlivých veciach a Slovensko má v tomto kontexte svoje záujmy. A tie si potrebujeme obhájiť,“ povedal minister Lajčák na margo rokovaní s Američanmi. Neviem ako vy, ale ja si priebeh rokovania so spojencom predstavujem úplne inak. Lajčákove slová skôr evokujú rokovanie s agresorom.

Včera prišiel Lajčák na štvordňovú návštevu Spojených štátov amerických. Čo je predmetom jeho návštevy nie je známe – návštevu nespomína ani agentúrny servis TASR, ktorý novinárov každý deň upozorňuje na očakávané udalosti, nespomína sa ani na webe OBSE, na čele ktorej Lajčák momentálne stojí a nespomína ho ani ministerstvo zahraničia či web našej ambasády vo Washingtone. Jediná zmienka o Lajčákovej ceste je v materiáli rokovania vlády z konca februára, v schvaľovanom zozname zahraničných ciest: https://rokovania.gov.sk/RVL/Material/23599/1

Na prelome starého a nového roku som ministrovi zahraničia adresoval otvorený list, v ktorom som ho vyzval, aby odsúdil heroizáciu banderovcov na Ukrajine a ich stavanie na jednu úroveň s vojakmi Červenej armády. V polovici februára pán Lajčák na stretnutí s ukrajinským ministrom zahraničia Klimkinom „tlmočil znepokojenie časti slovenskej verejnosti“. Áno, nie je to odsúdenie v pravom zmysle slova, aj na diplomatický jazyk je to príliš mäkké, ale zásadné v tomto smere je, že Lajčák verejnú mienku nemohol ignorovať. Nenamýšľam si, že za to môže môj list, no v ďalšom období na túto tému upozornili aj iní – prezidentský kandidát Eduard Chmelár, koaliční poslanci Ľuboš Blaha a Anton Hrnko či organizácie ako Slovenský zväz protifašistických bojovníkov a v neposlednom rade aj mnohí z vás. Výsledkom bol tlak, ktorý ministerstvo nemohlo ignorovať. A k niečomu podobnému vás chcem vyzvať aj teraz.

Dajme spoločne ministerstvu zahraničia najavo, že, ak sa jedná o tak závažnú informáciu ako dlhodobá prítomnosť zahraničných vojsk na našom území, tak ako verejnosť máme nielen právo na tieto informácie, ale predovšetkým máme o ne záujem. Pošlime na ministerstvo zahraničia výzvu na zverejnenie týchto informácií – každý za seba, každý zo svojho mailu. Zaberie nám to len pár sekúnd, no dáme najavo, že suverenita našej krajiny nám nie je ľahostajná. Vopred ďakujem každému jednému z vás, ktorý si spomínaných pár sekúnd nájde a MZV mail odošle.

Text výzvy spolu s adresami MZV (všeobecná schránka, schránka ministra Lajčáka a schránka pána Babica – riaditeľa strategickej komunikácie ministra) si môžete skopírovať odtiaľto:

Adresy: miroslav.lajcak@mzv.sk ; imrich.babic@mzv.sk ; info@mzv.sk

„Dobrý deň,
vzhľadom k informáciám, ktoré sú ku dnešnému dňu známe o rokovaniach Spojených štátov s vybranými krajinami strednej Európy vo veci uzavretia Dohody o obrannej spolupráci (Defense cooperation agreement – DCA) a vzhľadom k charakteru doterajšej komunikácie MZVEZ k tejto téme, stále nie je slovenskej verejnosti známe či americká strana požaduje dlhodobú prítomnosť svojich vojakov, alebo vojenského materiálu na našom území.

Preto by som chcel touto cestou Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí vyzvať, aby informovalo slovenskú verejnosť o predmete Dohody o obrannej spolupráci medzi Slovenskou republikou a Spojenými štátmi, resp. o prebiehajúcich rokovaniach, ktoré sa týkajú tejto zmluvy – hlavne o zámeroch americkej strany.

S pozdravom“

foto: Pravda