Svet je dve minúty od úplnej skazy

foto: pravda.sk

Odstúpenie USA od Dohody o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu je svojim významom udalosť, ktorá môže zásadne ovplyvniť ďalší vývoj bezpečnostnej situácie celého sveta, no najmä Európy. Naše médiá reflektovanie tak závažnej témy tradične odflákli a miesto toho venovali zvýšenú pozornosť iným témam.

O čo ide? V roku 1987 sa Michail Gorbačov a Ronald Reagan dohodli na likvidácii celej jednej triedy zbraní – rakiet stredného doletu a krátkeho doletu. Zároveň sa lídri oboch krajín dohodli, že tieto zbrane nebudú ani vyvíjať ani vyrábať.

Táto dohoda je však minulosťou – Spojené štáty od tejto nej v piatok odstúpili a ruský prezident dodržal to, čo povedal v októbri – že v prípade odstúpenia USA od dohody odpovie Moskva rovnakým krokom. Zároveň ale ubezpečil, že Rusko nebude v Európe rozmiestňovať rakety, ak tak neučinia Spojené štáty. Putin v tejto oblasti adresoval výzvu aj európskym krajinám: „Európa sa vystaví riziku možného odvetného úderu Ruska, ak bude súhlasiť s rozmiestňovaním amerických rakiet na svojom území.“

Chcú USA uzbrojiť USA Rusko tak, ako ZSSR?

Koniec tejto dohody môže úplne zmeniť politiku zbrojenia Ruska a USA a priniesť nové preteky v zbrojení. A v tom možno spočíva nová stratégia Spojených štátov voči Rusku: uzbrojiť ho tak, ako uzbrojili ZSSR. Američania zistili, že Rusko politicky tak ľahko poraziť nepôjde, že z Moskvy sa stáva potenciálne centrum moci, a tak to skúsia ekonomicky: nedajú Rusku na výber len pristúpiť na preteky v zbrojení. Čísla hovoria jasne: v roku 2017 tvorili ruské výdavky na zbrojenie (55,3 mld USD) 3,8% z celosvetových výdavkov na zbrojenie, pričom výdavky USA (610 mld USD) tvorili 35% a výdavky všetkých krajín NATO (719,25 mld USD) takmer 42%. Držať krok so 42%, ak máte necelé 4% je jednoducho nereálne…

V roku 1945 založili vedci, ktorí sa zúčastnili skonštruovania prvých atómových bômb, časopis Bulletin of the Atomic Scientists a v jeho redakcii aktualizovali tzv. Hodiny posledného súdu, ktoré reflektujú nebezpečie totálnej skazy sveta, ktorá je symbolizovaná polnocou. O aktualizácii hodín rozhoduje výbor zložený z odborníkov na fyziku,ekológiu a 15 nositeľov Nobelovej ceny. Na začiatku ich nastavovania v roku 1947 bol svet od apokalypsy vzdialený 7 minút, v roku 1949, keď ZSSR nadobudol atómovú bombu, to boli 3 minúty a v roku 1953 už len 2 minúty. Od roku 1991, kedy bol svet od svojho konca najďalej (17 minút) sa neustále približujeme k polnoci – v roku 2017 sa svet k totálnej skaze priblížil na 2,5 minúty. Minulý rok vedci stanovili ručičku hodín na 2 minúty do polnoci a tento rok takýto čas potvrdili.

Slovensko sa militairuje tiež

A čo Slovensko? Naša krajina sa takisto militarizuje čoraz viac. Keď sme v septembri 2015 pripravovali na hraniciach s Českom blokádu amerického armádneho konvoja, tak nás domâci bezpečnostní experti ubezpečovali, že je to ojedinelý prípad. Dnes prechádzajú našimi cestami ročne desiatky konvojov armády USA.

Tí istí bezpečnostní experti nás v roku 2017 upozorňovali, že naši vojaci neodchádzajú do Lotyšska na misiu, ale len cvičiť. Do roka odišlo 150 slovenských vojakov do Lotyšska opäť, ale už na misiu a sú tam dodnes. Zbrojné zákazky pre našu armádu dosahujú rekordy: za stíhačky F-16 zaplatíme 1,5 – 2 miliardy eur. Za nové obrnené transportéry a vozidlá zaplatíme ďalších 1,2 miliardy eur. Popri takýchto astronomických sumách sa javí predvianočný nákup húfnic za 172 miliónov eur ako banalita.

Budeme protestovať?

V prvom polroku nás čaká niekoľko návštev, pri ktorých by sme mali byť obozretní: tento mesiac by mal na Slovensko pricestovať americký minister obrany Mike Pompeo. Koncom februára zase na Slovensko pricestuje generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Ten sa síce vyjadril, že NATO neplánuje v kontexte krachu Dohody INF rozmiestniť jadrové rakety v Európe, ale vieme, že USA a NATO nemusí byť vždy to isté. A nakoniec k nám v apríli prídu na návštevu zahraničné vojská NATO na masívne cvičenie.

Myslím, že najmä v prípade návštev Stoltenberga a Pompea by sme mali našim predstaviteľom dôrazne, napríklad formou zhromaždenia, pripomenúť, že majú hájiť predovšetkým záujmy Slovenska. Mierového Slovenska, ktoré sa nechce stať jedným z terčov z Ruska. Čo poviete?

Zmluva s USA znamená dlhodobú a početnú vojenskú prítomnosť Američanov v SR

16.12.2021

Hovorí sa, že rozdiel medzi konšpiračnou teóriou a pravdou je len pár rokov. V prípade Dohody o obrannej spolupráci medzi SR a USA sú to 4 roky. Počas tohto obdobia ministerstvá zahraničia a obrany akúkoľvek kritiku namierenú voči rokovaniam s Američanmi odbíjali tvrdeniami, že ide o klamstvá, dezinformácie, konšpirácie a propagandu Kremľa. V súčasnosti je [...]

Česko-ruský konflikt: otázky a súvislosti

19.04.2021

Ak sa potvrdí verzia českej strany, tak pôjde jednoznačne o vážne narušenie suverenity a bezpečnosti Českej republiky Ruskou federáciou. Okrem tohto aspektu to samozrejme mimoriadne ovplyvní verejnú mienku, rozloženie politických síl a dostane česko-ruské vzťahy na tak nízku úroveň, na ktorej ešte neboli. Nehovoriac o tom, že odvetné kroky Moskvy, prakticky personálne [...]

(PR)imátor Nitry vykopáva otvorené dvere vlastnej koalície

21.05.2020

Amaterizmus súčasnej koalície najnovšie preukázal primátor Nitry a poslanec Za ľudí Marek Hattas. Jeho neobratnosť a snaha zviditeľniť predovšetkým vlastnú osobu a to za každú cenu sa preukázala aj teraz – v prípade výmeny riaditeľa nitrianskeho výstaviska Agrokomplex. Mnoho Nitrančanov bolo rozčarovaných, keď doslova pár mesiacov po zvolení do čela mesta [...]

Merkelová, Putin

Merkelová bránila vstupu Ukrajiny do NATO, bála sa ruskej reakcie, píše v knihe. Čo jej povedal Putin počas stretnutia?

21.11.2024 09:32

V popise jedného stretnutia s Putinom potom Merkelová naznačuje, že načasovanie invázie na Ukrajinu súviselo aj s jej odchodom z politiky.

Czech Republic Slovakia

Českí politici sa hádajú pre zvýšenie platov. Bude Petr Fiala zarábať viac peňazí ako Robert Fico?

21.11.2024 09:00

Opozícii prekáža nielen zvýšenie platov politikov. Varuje, že keby Petr Fiala zostal pri moci,Slováci by mohli dostávať vyššie mzdy ako Česi.

Čierny Balog

Okolie Čierneho Balogu sa mení na mesačnú krajinu, lesy sa Horehroncom strácajú pred očami pre mohutnú ťažbu

21.11.2024 08:00

V okolí spustili, kvôli lykožrútovej kalamite, masívnu ťažbu dreva.

Carlo Acutis

Prvý svätec tohto milénia: Pápež kanonizuje mladíka, ktorého označujú za 'patróna internetu'

21.11.2024 07:51

Carlo Acutis, ktorý sa narodil talianskym rodičom v Londýne, bol webový dizajnér.

Artur Bekmatov

Štatistiky blogu

Počet článkov: 23
Celková čítanosť: 198370x
Priemerná čítanosť článkov: 8625x

Autor blogu

Kategórie