V tomto krátkom blogu si na príklade zdražovania cien potravín z dôvodu tzv. Dankových odvodov pre reťazce ukážeme ako môžu médiá dezinterpretovať čísla.
Ešte pred tým, ako sa začnem venovať údajom o zdražovaní potravín, tak vopred upozorním že nepatrím k priaznivcom Slovenskej národnej strany či nebodaj Andreja Danka. Pred niekoľkými týždňami som napríklad kritizoval 10 násobne predraženú vojenskú prehliadku, ktorú pripravuje národniarske ministerstvo obrany.
Portál aktuality.sk prišiel v piatok s bombastickou správou. „Dankov odvod pre reťazce už funguje. Aj preto potraviny rekordne zdraželi,“ hlása nadpis. V krátkom texte sa následne dozviete, že rekordné zdražovanie, o ktorom píše autor v nadpise, je na úrovni 3% v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom a na úrovni 1,8% v porovnaní s predchádzajúcim rokom.
Tieto čísla získal autor z údajov štatistického úradu a podľa nich má ísť významná časť zdražovania na vrub Dankovým odvodom.
Na záver dodáva, že „Slováci podobne veľké zdražovanie potravín nezažili viac ako 5 rokov. V rokoch 2015 a 2016 spotrebitelia dokonca v niektorých mesiacoch platili menej za potraviny než v predchádzajúcom období“.
Aká je realita?
Poďme si teraz pozrieť správy o cenách potravín z predchádzajúcich rokov – či je skutočne súčasné zdražovanie rekordné. Použijeme články uverejnené v denníku Pravda.
Je faktom, že v rokoch 2015 a 2016 sme mohli zaznamenať pokles v cenách potravín. Posledné dva roky však ceny stúpali.
V roku 2017 denník Pravda napísal nasledovné: „Podľa údajov Štatistického úradu SR z februára tohto roku ceny potravín medziročne vzrástli priemerne o 2,4 percenta, no predovšetkým niektoré druhy ovocia a zeleniny si pripísali výrazne vyšší nárast.“
A minulý rok bolo zdražovanie, opäť podľa správy TASR publikovanej v denníku Pravda, ešte výraznejšie: „Na Slovensku si spotrebitelia v januári 2018 priplatili za potraviny a nealkoholické nápoje medziročne viac o 6,8 %. Jedná sa tak o najvýraznejšie zdražovanie v rámci celej EÚ, a to už tretí mesiac po sebe.“
Tento trend sa potvrdil aj v závere uplynulého roku. Podľa údajov Slovenského farmárskeho družstva pripravila o tom reportáž TA3.
Mimochodom, za povšimnutie stojí aj táto veta z článku aktualít: „Ako vyplýva z údajov štatistického úradu, významná časť novoročného
zdražovania ide na vrub opatrenia z dielne SNS.“ Štatistický úrad vydal 15. februára tlačové správy o vývoji spotrebiteľských cien a o vývoji inflácie. Žiadna súvislosť s Dankovými odvodmi však v nich uvádzaná nie je.
Všetko nasvedčuje tomu, že primárnym cieľom článku portálu aktuality.sk bolo prikloniť sa na stranu obchodných reťazcov a prvoplánovo si kopnúť do koaličnej strany. Na tomto mieste sa žiada dodať, že novinári by pri svojej práci nemali skĺzavať do pozície opozičných aktivistov, ktorí si interpretáciu číselných údajov napasujú tak, aby im sedela do už vopred pripravenej šablóny. Toto však v redakcii aktuality.sk nie je ojedinelý prípad. Len nedávno podobne zavrtel psom aj šéfredaktor portálu pán Bárdy.
Artur Bekmatov
Boľšewik je súdruh a nie pán... Je veľmi ...
Veľmi správne postrehy, pravdivý blog, pán ...
Mas pravdu. Slovenski novinari zlyhavaju principialne... ...
Celá debata | RSS tejto debaty